USD
4,7532
EURO
5,5021
ALTIN
194,7312

8 MART SANAT DOLU KUTLANDI

Polatlı Belediyesi Dünya Kadınlar Günü,2017 yılı etkinliklerinde  olduğu gibi  bu yılda farkındalık seviyesini arttırmaya devam ediyor. Dünya üzerindeki tüm kadınların ortak günü olarak kabul edilen 8 Mart Dünya Kadınlar günü, Polatlı Belediyesi tarafından  Polatlı Kadınlarıyla bir arada kutladı.”Polatlı’da Kadın Olmak” Resim Sergisi dün 13 Eylül Kültür Merkezi’nde saat 11.30’da sanatsever tüm halkla buluştu. Kültür Sanat […]

8 MART SANAT DOLU KUTLANDI

Polatlı Belediyesi Dünya Kadınlar Günü,2017 yılı etkinliklerinde  olduğu gibi  bu yılda farkındalık seviyesini arttırmaya devam ediyor. Dünya üzerindeki tüm kadınların ortak günü olarak kabul edilen 8 Mart Dünya Kadınlar günü, Polatlı Belediyesi tarafından  Polatlı Kadınlarıyla bir arada kutladı.”Polatlı’da Kadın Olmak” Resim Sergisi dün 13 Eylül Kültür Merkezi’nde saat 11.30’da sanatsever tüm halkla buluştu.

Kültür Sanat Etkinliklerini sürdüren Polatlı Belediyesi, 8 Mart’ta resim sergisiyle dikkat çekti. Sergiye Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer  ve eşi Aysel Tunçer, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve eşi Şaduman Yıldızkaya, Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Özcan Demirel, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü,  İlçe Emniyet Müdürü Fikri Yıldırım, Polatlı Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdiresi Emel Üneşi İlçe, Polatlı Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik ve Eşi Hale Çelik, Kent Konseyi Kadın Kolları Başkanı Gülşah Bilge , Belediye Meclis üyeleri olmak üzere birçok sayıda davetli katıldı.

Kadınları konu alan sergide, davetliler tabloları ilgiyle inceledi. 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde bir dokuma fabrikasında çalışan kadınlar, çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücretler nedeniyle greve çıktı ve taleplerini açıkladı. Ancak aniden çıkan yangınla olayların seyri değişti. Şüpheli yangında 129 kadın, yangında hayatını kaybetti. Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin , bu olayın ardından 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneri olarak sundu ve öneri oy çoğunluğuyla kabul edildi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre’de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921’de Moskova’da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda karar verildi. ABD’de de ise 1960’lı yıllarda anılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler, 66 yıl sonra 8 Mart’ın ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kabul etti.

Haber: Eyüp Güngör

 

FACEBOOK YORUMLARI