USD
4,7552
EURO
5,5080
ALTIN
194,8518

Tam tata tam tam..

Mübarek bir ayın içerisindeyiz. Herkes bir şekilde ucundan kıyısından da olsa ibadete zaman ayırmaya başladı. Günlük telaşın içinde manevi yönden beslenmeyi sağlayacak şeylere zaman ayırabilmek önemli. Neticede bir kere geldik, bir kere gideceğiz bu dünyadan. Önemli olan beyni ve kalbi aynı anda besleyebilmek.Bizden bir kuşak öncesinin bize anlattığı Ramazan ayı ile şu an içinde bulunduğumuz […]

Tam tata tam tam..

Mübarek bir ayın içerisindeyiz. Herkes bir şekilde ucundan kıyısından da olsa ibadete zaman ayırmaya başladı. Günlük telaşın içinde manevi yönden beslenmeyi sağlayacak şeylere zaman ayırabilmek önemli. Neticede bir kere geldik, bir kere gideceğiz bu dünyadan. Önemli olan beyni ve kalbi aynı anda besleyebilmek.Bizden bir kuşak öncesinin bize anlattığı Ramazan ayı ile şu an içinde bulunduğumuz ayın ilgisi alakası olmadığını bilmek üzücü. Eski dostluklar, kalabalık aileler, masalar.. Nerede eski Ramazanlar klişesine girmek istemiyorum. Yine de bazı şeylerin eksik olduğu hissediliyor. Yıllardır süre gelen bir gelenek olan Ramazan davulcuları bu yıl da faaliyetteler. Onlar da olmasa Ramazan ayının geldiğini hissetmek zor. Ama sanki son iki yıldır standartlarda düşüş söz konusu. Elbette ben davulcu değilim, müzisyen hiç değilim ama bundan 4-5 sene öncesi ile şu anı rahatlıkla kıyaslayabiliyorum. Geçen yıl oturduğum evden davul sesi duyulmuyordu ancak bu yıl çok net duyuluyor ne yazık ki. Geçmiş yıllarda davul sesinde en azından bir süreklilik, bir ritm, ne bileyim bir uyum olurdu. Sesin Ramazan davuluna ait olduğunu anlardınız. Şimdi ise savaş tamtamları mı, davul mu, inşaat gürültüsü mü, yol çalışması mıdır nedir anlamıyorum.

Bir uyum yok, kulağa hoş gelir bir tarafı yok. Acaba sadece bizim sokağa mı bu arkadaş denk geldi, yoksa genelde durum bu kadar vahim mi merak ediyorum. Tam tam tam, tatatata tam tam tam… saydırıp gidiyor habire. Davulu çalarken gece vakti sokakta olduğu için küfür ediyor da ruh halini mi dinliyoruz acaba?Çalar saatler olsa da, davul güzel bir gelenek. Faklı şeyler de yapılmasını isterdim. Sokaklarda geleneksel kıyafetleri ile dolaşan macun satıcıları, geceleri sahura kadar sokaklarda dolaşan insanları eğlendirecek sihirbazlar, yazlık sinemalar.. yaşatılmayı bekleyen neler var neler.. Davula gelince, Ramazan davulcularının, en azından gelecek sene Polatlı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından eğitilmesini, ritm bozukluğunu gidermelerini, davulun sesinin hem uzaktan hem yakından güzel gelmesini isterdim. Çok değil, bir aylık eğitimden başarılı olan davulcuların seçilmesini, herkesin işini hakkıyla yapmasını isterdim. Aradaki farkı herkesin hissedeceğine eminim. Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler ama, şu an uzaktan bile korkunç olduğu ortada. Yakından duymak mı? Ben almayım..

İlginizi ÇekebilirX
Magnezyum
Magnezyum
BAYRAM GÜNÜ
BAYRAM GÜNÜ

FACEBOOK YORUMLARI