USD
EURO
ALTIN

Yaşam Koçluğunda Profesyonellik

Koçluk Eğitimi süreci öncelikli olarak koç ile danışan arasında kurulacak olan güven ve gizlilik esasına dayalı bir “ortaklık” ilişkisi içerisinde ilerler. Bunun yanı sıra karşılıklı sorumluluk esasına dayalı ve istikrarlı bir çalışma sürecinin takip edilmesi gerekiyor. Koçluk Eğitimi süreci içerisindeki temel hedef ise danışan konumunda olan bireyinkişisel misyonunu ve vizyonunu gerçekleştirebilmesi amacıyla eylem adımlarını tespit […]

Yaşam Koçluğunda Profesyonellik

Koçluk Eğitimi süreci öncelikli olarak koç ile danışan arasında kurulacak olan güven ve gizlilik esasına dayalı bir “ortaklık” ilişkisi içerisinde ilerler. Bunun yanı sıra karşılıklı sorumluluk esasına dayalı ve istikrarlı bir çalışma sürecinin takip edilmesi gerekiyor. Koçluk Eğitimi süreci içerisindeki temel hedef ise danışan konumunda olan bireyinkişisel misyonunu ve vizyonunu gerçekleştirebilmesi amacıyla eylem adımlarını tespit etmek, bireyin performans düzeyini artırmak ve koçluk süreci boyunca kendisine ayna tutabilmesini sağlamayı hedefliyor.

 

Koçluk Eğitimi süreciyapılacak ikili görüşmenin sonrasında alınacak olan kararlara ve koçla birlikte tespit edilecek hedeflere dayanıyor. Her görüşme içerisinde bir önceki seansta alınan kararlar ve danışanın bu süreç içerisinde neler yaptığı ciddi bir şekilde masaya yatırılıp değerlendiriliyor. Danışanın elde ettiği başarılar koç ile birlikte kutlanır ve bununla beraber danışanın yaptığı hatalardan ders alması ve kişisel stratejisini hedeflerine ulaşabilmek için sürekli olarak geliştirmesi ve ihtiyaç duyulursa değiştirmesi sağlanıyor.

 

Yaşam koçluğu diğer birçok kişisel gelişim çalışmasından farklı bir çalışmadır. Yaşam Koçluğu çalışmalarının en önemli avantajı, danışan konumunda olan bireye uygulaması için belli doğrular vermiyor oluşudur. Yaşam Koçluğu çalışmalarında danışanakendi kişisel doğrularını bulması amacıylaprofesyonel yaşam koçu tarafından destek sağlanıyor. İkinci önemli avantajı da bireyin veya kurumun zayıf olan yanlarını daha güçlü bir hale getirmekle değil, güçlü olduğu yanlarını daha da ön plana çıkararak ustalaşması konusuyla ilgileniliyor.

 

Hayat içerisinde en çok ihtiyaç duyduğumuz şey usta bulmaktır. İnsanlar zayıf yanlara yatırım yapmayı tercih ederlerse aynı becerilere sahip olan çok sayıda insan ortaya çıkar. Eskilerin söylediği gibi ‘Her şey hakkında bir şeyler ve bir şey hakkında her şeyi bilin’. Bu konudaki görüşünü alanında uzmanlaşmış olan şey bu yaşam koçu Cemal KONDU şöyle ifade ediyor: “Bir insan çok sayıda şeyi yapmış ve aynı zamanda en iyi yaptığı şeyi yapmak ona en üst düzeyde keyif veriyorsa aslında istediği tam olarak odur.”

 

NLP teknikleri ile kişi, kendisine olan öz güvenini tekrar geri kazanır ve bireysel yeteneklerini ortaya çıkarır. Motivasyon teknikleri, etkin karar alma stratejileri ve sahip olduğu iletişim becerilerini geliştirerek, kalıcı ve hızlı bir şekilde öğrenmesi sağlanır. NLP ile bireyin yaşadığı iç çatışmaları çözüme kavuşturarakçok daha mutlu, doyumlu ve daha başarılı bir hayat yaşamamızı sürmemizi sağlar.

 

NLP bize beynimizi tam anlamıyla anlama ve onu eskisinden çok daha etkin bir şekilde kullanma tekniklerini öğreten bir teknik, bilim ve sanat olarak ifade edilebilir. İş hayatı içerisindeki sorunlardan toplumsal alanda yaşanan fobileri çözüme kavuşturmaya, yabancı dil öğrenme tekniklerinden basit ve kalıcı bir şekilde öğrenmeye, iletişim becerilerini geliştirme konusuna kadar içerisinde insanın olduğu her alanda kullanılabilecek bir kişisel gelişim aracıdır.

FACEBOOK YORUMLARI