USD
4,7512
EURO
5,4996
ALTIN
194,7351

İMAM HATİPLİLER KURULTAYI YAPILDI

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenlenen 14. İmam Hatipliler Kurultayı, İzmir’in Çeşme ilçesinde yapıldı. 2 gün boyunca süren kurultaya Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Ali Erbaş, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazıf Yılmaz, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, ÖNDER Genel Başkanı Halit […]

İMAM HATİPLİLER KURULTAYI YAPILDI

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenlenen 14. İmam Hatipliler Kurultayı, İzmir’in Çeşme ilçesinde yapıldı. 2 gün boyunca süren kurultaya Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Ali Erbaş, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazıf Yılmaz, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, ÖNDER yönetim kurulu üyeleri, Polatlı İmam Hatip Mezun Derneği yöneticileri İbrahim Kılıç, Vedat Azmi Barut ve Cem Mang’ın  bulunduğu Türkiye genelinde hizmet veren imam hatip mezun dernek temsilcileri, akademisyenler ve basın mensupları katılım gösterdi.

 

 

İki gün boyunca 6 oturum şeklinde yapılan kurultayda, imam hatiplerin akademik ve manevi kalitesini arttırmaya yönelik sunumlar yapıldı ve istişarelerde bulunuldu. Sivil toplumun eğitim çalışmalarına katkılarının değerlendirildiği kurultayda, imam hatiplerin bugünü ve geleceği de masaya yatırıldı.Kurultayda bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Ali Erbaş, imam hatiplilerin var olduğu günden beri milletten aldığı güçle vatanına, milletine, devletine hizmette hiçbir fedakârlıktan geri durmadıklarını ifade etti. ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu da yaptığı konuşmada, her sene düzenledikleri kurultaylarda tüm Türkiye’den gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri ve öğretmenlerle eğitim meselelerini tüm boyutlarıyla değerlendirdiklerini ifade etti. Bekiroğlu, “İmam hatip okullarında kendi medeniyet köklerinin yanı sıra inanç ve değerleri konusunda herhangi bir mahcubiyet duymayan, düşünce, fikir ve inançlarını onurla ifade eden, kendinden emin, kararlı ve donanımlı bir neslin yetişmesi için ihtiyaç duyulan çalışmaları yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

 

ANA TEMA SAMİMİYET

 

Ana temanın “Samimiyet” olduğu kurultayın sonuç bildirgesi de ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu tarafından kamuoyuna sunuldu. Sonuç bildirgesinde, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin İslam dininin evrensel değerlerinin bilinciyle birlikte tüm insanlığa eğitim faaliyeti sunmak için çalışmalarına devam edeceği ifade edildi. Bildirgede, dernek üyelerinin imam hatip okulları hizmetinin sunulmasının takipçisi olacakları belirtilirken, bu süreçte kamu kurumları, üniversiteler ve paydaş sivil toplum kuruluşlarıyla başlatılan ilişkilerin önemine işaret edildi.

14.İmam Hatipliler Kurultayı’na katılan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ise imam hatip liselerinin halkın değerlerini yansıtan okullar olduğunu belirterek, Türkiye’de yüz akı olarak tanımlanabilecek 250 civarında çok nitelikli imam hatip lisesi bulunduğunu söyledi. TEOG sınavının kaldırılmasından sonra ortaya atılan “eğitim sistemi değişiyor” iddialarının yersiz olduğunu ifade eden Tekin, “Türkiye’de eğitim sistemi cumhuriyetin kuruluşundan itibaren hiç değişmemiştir. Sadece eğitimde bu ana felsefeye ulaşmak için kullanılan araçlar üzerinde minimal değişiklikler yapılmış.” dedi.

Mezun derneklerin örnek teşkil eden uygulama ve çalışmalarının katılımcılarla paylaşıldığı kurultayda, müfredat, imam hatiplerde kimlik inşası ve uluslararası bir model olarak imam hatipler ele alındı. İki gün boyunca İzmir Çeşme’de devam eden kurultay, sonuç bildirgesinin okunması ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

HABER AYSUN YILMAZ BENLİ

 

FACEBOOK YORUMLARI