USD
4,7552
EURO
5,5080
ALTIN
194,8518

KIŞ GELİYOR  KOMBİNİZİN BAKIMINI YAPTIRDINIZ MI?

Kış mevsimin gelmesi ile birlikte vatandaşın en çok merak ettiği konulardan biride kombilerin bakım zamanı, kaç yılda bir yapılmalıdır?  Kombi bakımı nasıl yapılır, vatandaş kombisini kendisi temizleyebilir mi?  Yanlış kullanıldığı ve ihmale bırakıldığında faciaya neden olabilecek boyutta bir tehlike arz eden doğalgaz kullanımı hakkında sizler için işin uzmanına sorduk.Kombi bakımları hakkında Polatlı kamuoyunu bilgilendiren İlkem Mühendislik işletme sahibi […]

KIŞ GELİYOR  KOMBİNİZİN BAKIMINI YAPTIRDINIZ MI?

Kış mevsimin gelmesi ile birlikte vatandaşın en çok merak ettiği konulardan biride kombilerin bakım zamanı, kaç yılda bir yapılmalıdır?  Kombi bakımı nasıl yapılır, vatandaş kombisini kendisi temizleyebilir mi?  Yanlış kullanıldığı ve ihmale bırakıldığında faciaya neden olabilecek boyutta bir tehlike arz eden doğalgaz kullanımı hakkında sizler için işin uzmanına sorduk.Kombi bakımları hakkında Polatlı kamuoyunu bilgilendiren İlkem Mühendislik işletme sahibi Makine mühendisi Levent Kocaoğlu, doğalgaz tesisatının ne kadar süreli aralıklarla değiştirilmesi  ve  bakımı hakkında bakın neler söyledi….

 

Polatlı’da ağı  oldukça geniş olan  yararı olduğu kadar yanlış kullanıldığında ve ihmallere maruz kaldığında tehlike boyutu çok yüksek olan doğalgaz konusuna ilişkin vatandaşı ilgilendiren soruların cevaplarını sizler için aldık.  İşte İlkem Mühendislik işletme sahibi Makine mühendisi Levent Kocaoğlu ile kış mevsimi en fazla kullandığımız kombilerin bakımı, montajı ve  doğru bilinen  yaygın yanlışları  konuştuk..

 

KOMBİ BAKIMINDA HALK CAN GÜVENLİĞİNİ KONUSUNDA TEDBİRİNİ ALIYOR MU YETERLİ Mİ SİZCE VE BU NASIL OLMALI?

Türkiye genelinde halkımız hiç bir zaman bu tür şeyleri kendi isteğiyle yapmıyor hep bir zorunluluk hep bir kanun hep bir kural çerçevesinde bir zorunluluk varsa yapıyor. Bizim en büyük sıkıntımız bu maalesef, bilinçli bir tüketici değiliz. Doğalgaz tesisatı  içerisine girdiğinde bir tehlike arz ediyor mu? arz ediyor ,kendisi doğalgaz zehirsiz ama baca gazları itibariyle cihazlar gazı yaktıktan sonra baca gazı zehirli hale geliyor. Onun dışında gaz kaçakları durumunda farklı konular ortaya çıkabiliyor. Doğalgaz kendisi de patlayıcı bir gaz bulunduğu ortama sızdığında %5 ile %15 arasında ortamı doldurduğunda patlama özelliği var buda çok ciddi bir sıkıntı. Polatlı’da bu işin dağıtımını yapan firma bu işi ciddi yapıyor bu artı bir avantaj  gaz tesisatı yapan firmalarda bu konuda ciddi olarak işlerini yapıyorlar ve özen gösteriyorlar. Bunu 3 ayak olarak düşündüğümüzde 2 ayağı sağlam, tüketici ayağında ise maalesef tüketici geri  dönmüyor,  ne cihazların bakımı ile ilgili nede tesisatların bakımı ile dönüşler yapmıyor. İşin kanuni boyutu ile ilgili  bir sıkıntı  yaşadığında dönüşler yapılıyor.

POLATLI’DA MÜŞAVİRLİK ANLAŞMALARI YAPILACAK

Şuna bakmak lazım müşteri bu konuyla ilgili her yıl bakımını yaptırmış mı? tesisat ve baca kontrollerini yaptırmış mı?  biz buna bakıyoruz işin teknik boyutuna baktığımızda burada müşterilerimizi veya tüketiciyi bilinçlendirmek gerekiyor.  Bunu POLGAZ  yapıyor  bizlerde  yapıyoruz. Kendi sözleşmelerimizde de artık bunu yazıyoruz artık muhakkak bunun her yıl bakımının yapılması gerektiğini cihazları satarken sözleşmemize ekliyoruz  gördüklerimize ulaşabildiklerimize hatırlatıyoruz. Bir kısmı %35 i duyarlı müşterilerimiz var her yıl bakımını yaptırıyor bir kısmı ise duyarsız kalıyor, son zamanda bu konuyla ilgili çalışmaları var.  Ankara, İstanbul gibi doğalgazı eski  kullanan yerlerde bu tesisat kontrolleri ile ilgili müşavirlik anlaşmaları yaptılar. Tahminen bu Polatlı içinde geçerli olacaktır artık halkın yapamadığını devlet kendisi yaptırtacaktır.

 

SIFIR TESİSATI KURDUNUZ 10 YIL GEÇTİ TESİSATIN BAKIMI, DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR BU TESİSATIN ÜCRETİ NASIL OLUYOR?

Tesisatın 10 yıl içinde değiştirilmesi diye bir  kural yok tesisat bir gözden geçiriliyor tesisatın yıpranmış noktaları tamiratı gerekliyse yapılıyor müdahale gerekliye müdahale ediliyor  değişmesi gereken parça değişiyor ama tesisatın bir ömrü var benim 10 yıl dediğim şu tesisata  nominal kullanma verimi açısından baktığımız zaman emniyet kuralları açısından baktığımızda tesisatın bir ömrü var çok zorlamamak lazım yani nasıl araçlarda mesela bir araç alıyorsunuz  30 yıllık bir aracı kullanmak nasıl bir maceraysa buda öyle 10 yıldan sonra cihaza baktığımızda buda bir macera doğrusu nedir dünya bunu  10 yılda bir değiştiriyor

 

VATANDAŞ PEKİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR AMA 15 YIL ÖNCE TAKTIRDI BUNU NEREYE DEĞİŞTİRECEK KİMLERE ULAŞACAK? 

Tabii bizim gibi yetkili bir firmaya geliyor taktırdığı firmaya gerek yok kapanmışta olabilir. Bu süreçte Polatlı’da  onlarca firma kapandı ,şimdi eski olarak kalan firma sayısı  bir elin parmak sayısını geçmiyor. Polatlı’da yetkili firma sayısı 4 yada 5 tane bu firmalardan bir tanesine başvurduğun zaman cihaz tercihini yapıyor, onun yanında bizlerde gidiyoruz tesisatı  inceliyoruz, tesisatla ilgili alınması gereken önlemler neyse o önlemleri kendisine bilgi veriyoruz. Bu konu fiyatlanıyor müşteri kabul etmiş ise ne yapıyoruz tadilat projesini çizip bunu Polgaz a bildiriyoruz Polgaz projeyi onaylıyor ondan sonra cihaz montajlarını yapıyoruz. Tesisattaki değişimleri yapıyoruz Polgazla beraber bir gün belirleniyor o gün içinde Polgaz kontrollerini yapıp tekrardan sızdırmazlık mukamet testleri yapılıyor sonra müşterilerimiz  veya kullanıcılar  tekrardan emniyetli bir şekilde aynı gazı cihaz ve tesisatları yenilenmiş olarak kullanmaya başlıyorlar.

FACEBOOK YORUMLARI