USD
4,8051
EURO
5,6036
ALTIN
189,7896

Apple

Bugün ortaya çıkan haberlere göre Apple, iPhone ve iPad modellerinde kullanmakta olduğu parmak izi okuyucu yüzünden patent davası ile karşı karşıya kaldı. Günümüzde artık iyice alıştığımız patent davalarına bir yenisi de yine bir patent trolü ile eklendi. Apple nasıl karşılık verecek? Patent trolleri bildiğiniz gibi birçok patente sahip olup bu patentlerle büyük firmaları dava eden kişiler. Bu kişilerden biri […]

Apple

Bugün ortaya çıkan haberlere göre Apple, iPhone ve iPad modellerinde kullanmakta olduğu parmak izi okuyucu yüzünden patent davası ile karşı karşıya kaldı. Günümüzde artık iyice alıştığımız patent davalarına bir yenisi de yine bir patent trolü ile eklendi.

Apple nasıl karşılık verecek?

Patent trolleri bildiğiniz gibi birçok patente sahip olup bu patentlerle büyük firmaları dava eden kişiler. Bu kişilerden biri de geçtiğimiz haftalarda Apple’ı cihazlarında kullandığı parmak izi okuyucu teknolojisinin gerçek sahibi olduğunu iddia ederek dava etmeye karar vermiş.

Kore’de faaliyet gösteren Firstface adlı firmanın bir patent trolü olmama ihtimali de bulunuyor. Zira firma, Home tuşunun içerisine yerleştirilen parmak izi tarayıcı teknolojisini ilk kendilerinin ürettiğini ve kullanıma soktuğunu iddia ediyor.

İddiaların da Firstface şirketinin eş CEO’su Jung Jae-lark’tan gelmesi, işin ciddi noktalara varabileceğini düşünmemize yol açıyor. Jae-lark, kendi şirketinin bu parmak izi tanıma sistemi için gerekli patentleri 2011 yılında ABD, Japonya ve Güney Kore’de aldığını belirtiyor. Yine de bu iddialar sadece Apple’dan bir miktar para koparabilmek adına ortaya atılmış da olabilir.

Hatırlarsanız bundan bir süre önce firmanın başı başka bir patent trolü ile derde girmiş ve şirket VirnetX Holding Corp.’a tam 500 milyon dolar para ödemek durumunda kalmıştı. Bahsi geçen davada ismi geçen sistemler ise FaceTime, VPN on Demand ve iMessage olmuştu.

FACEBOOK YORUMLARI