USD
4,8050
EURO
5,6037
ALTIN
189,7258

ERİK DALI GEVREKTİR, GİDEN BİZİM ÇEYREKTİR

Merhaba sevgili okurlarım bu yılın bombası olan ve hemen hemen her düğünün veya bir eğlencenin popüleri olan erik dalı gevrektir Ankara havası, rekor kıran bu şarkı ile dillere destan olup dolandıktan sonra kafiyeye uydurularak erik dalı gevrektir, giden bizim çeyrektir komedi bir slogan halini aldı. Son zamanlarda döviz kurlarında ve altın piyasasına baktığımız zaman bu […]

ERİK DALI GEVREKTİR, GİDEN BİZİM ÇEYREKTİR

Merhaba sevgili okurlarım bu yılın bombası olan ve hemen hemen her düğünün veya bir eğlencenin popüleri olan erik dalı gevrektir Ankara havası, rekor kıran bu şarkı ile dillere destan olup dolandıktan sonra kafiyeye uydurularak erik dalı gevrektir, giden bizim çeyrektir komedi bir slogan halini aldı. Son zamanlarda döviz kurlarında ve altın piyasasına baktığımız zaman bu söz yerine geldiğinin ifadesini vermektedir. Şimdi düğün yapacaklar sevinirken düğüne davet edilecek kişileri ise biraz hüzün kaplamaktadır. Kuyumculara artık gün aşırı sormaya başladık neredeyse, her gün haberler de altın fiyatları geçmeye başladı. Neden ne oluyor da böyle piyasa çok yükseklerde uçuyor. Küçük altın dediğimiz çeyrek altın 300 TL olarak satılmaktadır. Bir çeyrek altın bu fiyata alabilirsiniz. Buna keza altın ile birlikte dolar Euro da gereken yüksekliği göstererek rekabet ediyor adeta kendi kendilerine.

Yok, artık daha neler,

Aklıma geçenlerde TV haber olan ve yok artık o kadar da değil dedirten bir kadıncağız aklıma geldi. Kadıncağız oğlunun evlenmemesinden yakınarak bugüne kadar gittiği düğün, nişan vb. gibi eğlencelerde takmış olduğu takıları eşini dostunu arayıp ta teker teker istemiş ti hani hatırlayacağınız üzere. O teyze şimdi istemiş olsa ve bu isteği erine gelmiş olsa idi o kadıncağız köşe olurdu tabiri caizse. Diyelim ki 50 tane çeyrek altın geldi. 50 x 300’ den 15000 TL para demek. Şakası bir tarafa piyasa çok hararetli ve çok yüksek seyirde hareket etmektedir. Aslında bakacak olursak altın hiçbir zaman zarar ettirmez bildiğimiz ve yatırım dahi yapacak olsanız tercihiniz altın olsun derlerdi bu işin pirleri. Ama bu seyirde ilerlemesi ve gün geçtikçe de 2 lira 5 lira değer kazanarak artması normal mi? Veyahut böyle devam edecek mi? veyahut eski halini geri inecek mi? Peki ası soru borsanın çalkalanmasının sebebiyeti nedir diyecek olduğumuz da ise; jeopolitik riskler, enflasyonun çok ama çok yüksek olması gibi nedenler piyasayı hep yükseklerde anlı olarak seyir etmesine neden olmaktadır.Yastık altı koyanlar piyasaya sevinirken kimileri de üzülmektedir. Her şeyin hayırlısı diyerek yazımıza Nasreddin Hoca’nın fıkrası ile son verelim.

Bir devirde Nasrettin Hoca büyük bir para sıkıntısına düşmüş. Ne yapsın? Başlamış gece gündüz evinde yüksek sesle dua etmeye: “Ya rabbim, bana yüz altın ver! Doksan dokuz olursa asla kabul etmem.” Onun durmadan böyle dua ettiğini duyan zengin bir komşusu merak etmiş. Yanına doksan dokuz altın alarak görünmeden Hocanın damına çıkmış. Tam Hoca aynı duayı sayıklarken başlamış bacasından teker teker altınları atmaya. Hoca, bacasından altın yağmaya başladığını görünce, Allah’ın nihayet duasını kabul ettiğine inanarak koşmuş. Başlamış altınları toplamaya. Bir taraftan da sayarmış. Altınların sayısı doksan dokuz olunca: “Buna da şükür Allah’ım! Varsın doksan dokuz olsun! Diyerek altınları cebine indirmiş.” Bacanın tepesinde bu işin sonunu bekleyen zengin komşu hemen telaşlanmış. Yukarıdan seslenmiş: “Hoca! Hoca! Hani altınlar doksan dokuz olursa kabul etmeyecektin! Oldu mu ya!” Hoca pişkin bir tavırla şöyle cevap verir:

“Doksan dokuz altını veren Allah, elbette birini de verir.”

Hoşça ve sağlıcakla kalınız.

FACEBOOK YORUMLARI