USD
4,8037
EURO
5,6014
ALTIN
189,6604

OYUNUMU KODLUYORUM ÖDÜL TÖRENİ

 Ankara Valiliği himayesinde Altındağ Cebeci Ortaokulunun idareci, öğretmen ve uzmanlarının koordinesinde Türkiye geneli düzenlenen “Oyunumu Kodluyorum” yarışması ödül töreni, 12 Nisan Perşembe günü yapıldı. Törene Ankara Valisi Ercan Topaca’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Ali Sözen, Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, İl Müdürleri, yarışmaya danışmanlık yapan kuruluşlar EBA, TÜBİTAK, ROKETSAN, HAVELSAN, TAI, ODTÜ, ODTÜ TEKNOKENT, Hacettepe […]

OYUNUMU KODLUYORUM ÖDÜL TÖRENİ

 Ankara Valiliği himayesinde Altındağ Cebeci Ortaokulunun idareci, öğretmen ve uzmanlarının koordinesinde Türkiye geneli düzenlenen “Oyunumu Kodluyorum” yarışması ödül töreni, 12 Nisan Perşembe günü yapıldı. Törene Ankara Valisi Ercan Topaca’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Ali Sözen, Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, İl Müdürleri, yarışmaya danışmanlık yapan kuruluşlar EBA, TÜBİTAK, ROKETSAN, HAVELSAN, TAI, ODTÜ, ODTÜ TEKNOKENT, Hacettepe Stem&Maker Lab, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Ankara Kalkınma Ajansının temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Vali Ercan Topaca, törende yaptığı konuşmada yarışmaya katılarak dereceye giren çocuklarımızı ve onları yetiştiren öğretmenlerimizi ayrı ayrı tebrik ederek “Müdürümüz Murat Bey ‘Oyunumu Kodluyorum’ adlı yarışmasından bahsedince, benim de çocuklarım var. Bu oyunlarla ilgili birçok sorunu ben de yaşıyorum. Oyunlar hep yabancı, yerli oyun yok. Bunların kodlarını ve yazılımını bizim insanımız yaparsa daha başarılı oluruz ve daha faydalı sonuçlar elde ederiz. Geçmişte yaşadığımız sıkıntıları bugün de yaşamayalım diye bu konuya canı gönülden destek verdim. Biraz önce içeride sergilenen oyunları gördük. Hakikaten çocuklarımız bu oyunları çok rahat yapabiliyorlar. Ortaokul üçüncü sınıf bir öğrencimiz kodlamayı yapıyor, sistemini kuruyor ve bilgisayarda bunun gösterisini yapıyor ya da hazırladığı robotu kendi kumanda etmek suretiyle teknolojiyi en iyi şekilde kullanabileceğini gösteriyor. Bunları toplayan, tasarlayan ve hazırlayan bu yavrularımız çok daha ilerisini yapabilecektir. Bu yarışmanın asıl amacı da onları teşvik etmek, ülkemizin ve devletimizin ihtiyaç duyduğu teknolojiyi kendi insanımızın hazırlamasını sağlamak” dedi.

BİZ MİLLET OLARAK HERKESİN İYİLİĞİNİ İSTEYEN BİR MİLLETİZ

Çocuklarımızı ve onları yetiştiren öğretmenlerimizi, anneleri, babaları tebrik eden Vali Ercan Topaca “Çocuklarımızla konuşurken gururlandım. Hakikaten bizim aynı sırada okuduğumuz dönemlerde hiç düşünmediğimiz, belki hayal dahi etmediğimiz pek çok şeyi çocuklarımız bilgisayar ortamında hayal etmiş, gerçekleştirmiş ve onu belli bir süre sonra teknolojik hale getirerek belki de ticarileştirerek ülkemizi dünyanın değişik yerlerinden aldığımız birçok teknolojiyi transfer etme zahmetinden kurtaracaktır. Çünkü buna ihtiyacımız var. Bu ithalatı yaptığımız sürece refahımız, zenginliğimiz artmıyor. Biz millet olarak herkesin iyiliğini isteyen bir milletiz. Dünyaya huzurun egemen olmasını isteyen bir milletiz. Ürettiğimiz teknolojiyi de bu yönde kullanacağımızdan hiç şüphem yok. Bu yarışmada önemli bir sonuç daha alıyoruz. Çocuklarımızın oynadığı oyunlara kendi kültürümüzü, kendi dilimizi, kendi inancımızın değerlerini de yerleştirme imkânı buluyoruz. Bu tür çalışmalarla inşallah oyun sektörüne de teknolojik alana da kendi dilimizin ve kendi kültürümüzün unsurlarını yerleştireceğiz. Birçok ülke bu teknoloji ile bizim çocuklarımızın zihinlerine kendi kültürel kodlarını işliyorlar. Bizim kültürümüzü, biz hiç farkında olmadan değiştirerek bizi kendilerine benzetiyorlar. Dolayısıyla biz biz olmaktan çıkabiliriz. Bu çalışmaları yapmak sureti ile de bir anlamda kendi kültürümüzü de koruma altına almış ve onu daha geniş çevreye yaymış oluyoruz.” dedi.

Bu kapsamda geçen yıl Ankara genelinde düzenlenen ‘Oyunumu Kodluyorum’ yarışmasına 64 eser 134 öğrenci katıldığını belirten Murat Tekçe “Bu yıl 58 ilden 294 okul 456 eser olmak üzere toplamda 931 öğrenciye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün misafirimiz olan ülkemizin geleceğine yön verecek geleceğin yazılımcılarına ve onların değerli öğretmenlerine yarışmamıza gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Çıktığımız bu yolda bizlere desteklerini esirgemeyen öncelikle Ankara Valiliğine, Sayın Ercan Valime çok teşekkür ediyorum.” dedi.

FACEBOOK YORUMLARI