Kuru soğan piyasası hareketlendi

Kuru soğan piyasası hareketlendi
2013 yılının Aralık ayında yapılan kuru soğan ihracatında bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 241’lik artış meydana geldi.16.01.2014 10:18

Kuru soğanda yaşanan ihracat Polatlılı üreticilerin yüzünü güldürmeye başladı. Soğan üreticileri açısından büyük önem taşıyan kuru soğan ihracatında önceki yılın Aralık ayında 6 bin 781 ton ihracat gerçekleşirken, 2013 yılının Aralık ayında yüzde 241’lik artışla 23 bin 438 ton soğan ihracatı gerçekleştirildi.

İHRACATIN ARTMASI BEKLENİYOR

Geçen yıla göre AB ülkelerinde, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde ve Irak’ın ithalatında olağanüstü bir artış ortaya çıkarken, önceki yılların istatistiki verilerine bakıldığında Ocak, Şubat, Mart aylarında ihracatın artarak devam edeceği değerlendiriliyor. Avrupa’da ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde bu yıl yeterince soğan üretilemedi. Bu nedenle perakende fiyatları en düşük 0.75 Euro olan bu ülkelerin Türkiye’den daha kolay ve ucuz soğan alabilecek olması Türk soğanına olan talebin artmasını sağlayacak.

SOĞAN FİYATI YÜZDE 50 ARTTI

Soğan ticaretinde rakip olan İran’ın yılbaşından bu yana sınır ticareti kapsamında Van’dan soğan tedarik etmesi, Türkiye’yi bu alanda rakipsiz bıraktı. Aynı şekilde bir diğer rakip olabilecek Mısır’da ise; üretimin yetersiz olması nedeniyle fiyatların yüksekliğinden dolayı sınır komşusu Libya’ya soğan ihraç edememekte, Libya soğan ihtiyacını Türkiye’den karşılamakta. Ayrıca, soğan hasadıyla birlikte Polatlı’da oluşan olumsuz hava da yavaş yavaş kırılmış durumda. Hasat sezonu sonrası soğanda yüksek oranda depolama olması ve ihracatın olmadığı yanlış kanaatlerinin ortaya çıkması ile birlikte 18 – 20 kuruşa kadar düşen soğan fiyatları yeniden yükselmeye başladı. Yaklaşık yüzde 50 artan soğan fiyatları bugünlerde 30 kuruş seviyelerine ulaşarak, olumsuz beklentilerin büyük ölçüde kırılmasını sağladı. Soğan ihracatı ağırlıklı olarak Irak, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan, Moldovya, Bulgaristan, Yunanistan, Güney Kore, Libya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yapıldı.

 HABER : AZİME ÇOBASEtiketler: Kuru -soğan -piyasası -hareketlendi -polatlı

Diğer POLATLI HABERLER haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.