• Dolar 7,6819
    Euro 9,1152
  • Altın 417.324
    Bist 1530.27
  • Ankara

ERTEN, KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

SULTANLAR YİNE BİR DEPLASMANDAN ZAFERİ İLE DÖNDÜ

GÜBRE DESTEKLEMELERİNE %100 ARTIŞ

BÜYÜKŞEHİR'DEN ÜCRETSİZ PSİKOLOJİK DESTEK HİZMETİ

BULACAK: “8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ'NÜ TEBRİK EDİYORUM”

YILDIZKAYA : “8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ'NÜ KUTLUYORUM

Polatlı

Polatlı Haberleri

HAVALAR ÇOK SICAK  ,GEREKMEDİKÇE DIŞARI ÇIKMAYIN

08.07.2020 09:58
HAVALAR ÇOK SICAK  ,GEREKMEDİKÇE DIŞARI ÇIKMAYIN

 

 Polatlı sağlık Müdürü Doktor Halil Akar  vatandaşların sıcak havalar karşı dikkatli olmaları yönünde uyarılarda bulundu.   Akar, sıcaklıklara  bağlı hastalıkların oluşabileceğini belirtti. Gerekmedikçe dışarı çıkılmamalı (Özellikle 12-17 saatleri), serin ve gölge ortamlar tercih edilmelidir. Kapalı mekanlar ve işyerlerinde ortam ve pencereler hava akımına izin verecek şekilde düzenlenmelidir.

 Termometrelerin   yüksek rakamları gösterdiği son 3 günde İlçe Sağlık Müdürü Doktor Halil Akar vatandaşları tedbirli olmaya davet etti. 

İlçe sağlık Müdürü doktor Halil Akar “Fiziksel açıdan birçok belirti görülür. Terli ve soğuk cilt, bitkinlik, susama hissi, kas krampları, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, idrar koyulaşması ilk bulgulardır. Sıcaklık artmaya devam ederse cilt kuru sıcak ve kırmızı bir hal alır, vücut ısısı yükselir, solunum ve nabız hızlanır, davranış bozukluğu ve şuur bulanıklığı gelişir. Risk Grupları: Çocuklar ve yaşlılar, hamileler, hipertansiyonlular, kalp ve damar hastaları, şeker hastaları, tiroid bezinin hızlı çalışması (Hipertiroidi) gibi metabolik hastalığı olanlar, depresyon ilaçları gibi nörolojik sistemi etkileyen ilaçları kullananlar, ateşli hastalığı olanlar ve şişmanlar diğer risk grubunu oluşturur. Herhangi bir hastalığı olmasa dahi dışarıda çalışarak, direkt güneş ışınlarına maruz kalan işçiler ve ağır bedensel iş yapanlar da risk altındadır. Mevsime uygun ince ve açık renkli giysiler giyilmeli, sentetik kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Mümkün oldukça pamuklu giysiler tercih edilmelidir. Bol sıvı tüketilmelidir. İçecek olarak mümkün oldukça su tercih edilmelidir. Meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenme programı uygulanmalıdır. Bir öğünde çok yenilmemeli, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Mümkün olduğunca alkol tüketilmemelidir” dedi.

GEREKMEDİKÇE DIŞARI ÇIKILMAMALIDIR

 “Gerekmedikçe dışarı çıkılmamalı (Özellikle 12-17 saatleri), serin ve gölge ortamlar tercih edilmelidir. Kapalı mekanlar ve işyerlerinde ortam ve pencereler hava akımına izin verecek şekilde düzenlenmelidir. Isı üreten elektrikli cihazlar daha az kullanılmalı, kullanılmadıkları zaman fişleri çekilmelidir. Klimalar temiz tutulmalı, filtre ve iç temizlikleri periyodik olarak yapılmalıdır. Hava akım yönü, direkt üzerimize gelmeyecek şekilde ayarlanmalıdır.Çocuk, yaşlı ve hamileler iyi gözlenmelidir. Bu gruptakilerin kolayca ve ağır sıcak çarpmasına maruz kalabilecekleri unutulmamalıdır. Örneğin sıcak havada sıcak bir otomobilde bir çocuğu kısa bir süre yalnız bırakmak bile kötü sonuçlar doğurabilir” ifadelerine yer verdi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ