• Dolar 7,3999
    Euro 8,9864
  • Altın 444.487
    Bist 1578.03
  • Ankara

BORSADAN 130 TABLET ÖĞRENCİLERE HEDİYE EDİLDİ

ERMENİ ESARETİNDEN KURTULAN ŞUŞA'DA ÜLKÜ OCAKLARI OKUL YAPTIRACAK

PANDEMİYE RAĞMEN TÜRKİYE'NİN SANAYİ ÜRETİMİ ARTIYOR

ANKARA VALİSİNE ÇAĞRI YAPTI

OKULLAR 15 ŞUBATTA KADEMELİ OLARAK AÇILACAK

ON KITA BİR VATAN, İLELEBET İSTİKLAL

Polatlı

Polatlı Haberleri

KADIN MECLİS ÜYELERİNDEN PROJE ZİYARETLERİ

13.01.2021 09:56
KADIN MECLİS ÜYELERİNDEN PROJE ZİYARETLERİ

 

 

 

 

Polatlı Belediyesi Kadın meclis üyeleri siyaset üstü bir projede güç birliği yaptı. Avrupa Yerel Eşitlik Şartı projesi kapsamında Kadın dostu kent unvanı için kolları sıvayan Polatlı Belediyesi bünyesindeki 5 kadın Belediye meclis üyesi bir araya geldi. Serpil Öztürk, Canan Türker, Fatma Erten, Ayla Kandemir ve Seda Aşıbol’dan oluşan proje ekini ilçede kadının ağırlıklı yer aldığı paydaşlarla bir araya gelerek fikir alışverişi yapıyor.

 

 

 

 

HEDEF: Polatlı Belediyesi olarak Kadın Dostu Kent ve Avrupa Yerel Eşitlik Şartını yerine getiren belediye unvanını almak. Polatlı Belediyesi kadın meclis üyeleri ilçede Polatlı Belediyesi olarak Kadın Dostu Kent ve Avrupa Yerel Eşitlik Şartını yerine getiren belediye unvanını almak için çalışmalara başladı. Polatlı Belediyesi Kadın meclis üyeler Serpil Öztürk, Canan Türker, Fatma Erten, Ayla Kandemir ve Seda Aşıbol ilçede Siyasi partiler, kamu kurumları, Sivil toplum kurumlarını ziyaret ederek Polatlı Belediyesi Yerel eşitlik eylem planına ilişkin görüş alışverişleri yapıyorlar.

Bu kapsamda Ayrıntı gazetesini ziyaret eden Polatlı Belediyesi kadın meclis üyeleri Polatlı da hayata geçirilecek olan projeye ilişkin bilgi verdiler.

KADIN DOSTU KENT PROJESİ NEDİR?

 

Polatlı Belediyesi kadın meclis üyeleri ilçede Polatlı Belediyesi olarak Kadın Dostu Kent ve Avrupa Yerel Eşitlik Şartını yerine getiren belediye unvanını almak için çalışmalara başladı. Polatlı Belediyesi Kadın meclis üyeler Serpil Öztürk, Canan Türker, Fatma Erten, Ayla Kandemir ve Seda Aşıbol ilçede Siyasi partiler, kamu kurumları, Sivil toplum kurumlarını ziyaret ederek Polatlı Belediyesi Yerel eşitlik eylem planına ilişkin görüş alışverişleri yapıyorlar. Polatlı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı Kadın Danışma Merkezi tarafından 2021-2023 Yerel Eşitlik Eylem Planı taslak metni hazırlanmış olup 15 Kasım 2020 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi desteği ile Ankara Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele (2017-2020) İl Eylem Planına uyumlu olarak oluşturulmuştur. Eylem planı yapan belediyelerden deneyim paylaşımı alınmış, tarafımızca hazırlanan taslak metin ona göre düzenlenmiştir. Polatlı’daki ilgili kamu kurum ve kuruluşlardan alınacak görüşle Eylem Planı taslak metni son halini alarak 01.01.2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ve 2 yıl boyunca uygulanacaktır.

Yerel Eşitlik Eylem Planı Öngörülen Bazı Faaliyet Başlıkları:

Kız çocuklarına eğitim desteği

Kadın sağlığı ve kadınlara gebelik eğitimi

Kadın girişimcilerin desteklenmesi

Kadın Sığınma Evi projesinin çalışmaları

Kadın İstihdam Merkezinin kurulması

Kadına Şiddetle mücadele kapsamında çalışmaların paydaş kurumlar ile iş birliği içerisinde yürütülmesi

Kadın girişimcilere KOSGEB desteği ile Girişimcilik Eğitimleri verilmesi

Planlar doğrultusunda Belediyeye ait parkların, tüm cadde, sokak ve durakların aydınlatılması ile güvenli hale getirilmesi

Pazar yerlerinde kadın satıcılara uygun satış alanlarının tahsis edilmesi

Polatlı Aile Danışma Merkezi ve diğer paydaş kurumlar ile iş birliği içerisinde evlilik öncesi eğitimlerin düzenlenmesi

Yerel medyada toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında çalışmaların yürütülmesi

Kadın Danışma Merkezinin bölgede tanıtım çalışmalarının yapılması

Mevsimlik işçilerin çocuklarının eğitimine yönelik UNICEF ile işbirliği içerisinde gezici okul öncesi eğitim kurumlarının oluşturulması

Engelli kadınlara yönelik Engelsiz Hayat Merkezi ile iş birliği içerisinde sosyal hayata katılımlarının arttırılması

Eylem Planı 8 aylık dönemler halinde izlenecektir. İzleme kurulu oluşturulacaktır.

Eylem Planı yıllık raporu hazırlanacaktır. İzleme, denetim ve şeffaflık ilkesi gözetilecektir.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ