• Dolar 7,4294
    Euro 8,982
  • Altın 412.302
    Bist 1471.39
  • Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Süleyman Hür

SOSYAL MEDYA TRAFİĞİ

22.01.2021 11:37

 

Hayatımızın vazgeçilmezi olan telefon gibi materyallerimiz hepimizin ceplerinde yer almaya devam ediyor. Tabiri caizse cebin kulağı olsa gerek bu. Teknolojinin ayağına sarılıp giderken gizlilik ap açıklık oldu vesselam. Sosyal medya olmazsa olmazımız oldu. Her anımızı her yediğimizi içtiğimizi kıyafetimizi gezdiğimiz yerleri kısacası hayatımızda her şeyi sosyal medyaya koyup milletin beğenmesine açtık tüm durumlarımızı. Gizlilik denen hiçbir şey kalmadı. Kimin nerede ne yaptığını alalım belli eden sosyal medya son zamanlarda nedense gizlilik hususunu bildirince ayağa kalktık. Benim bilgilerim gizli diyerek veryansını bastık. İyi de daha düne kadar hatta halen devam eden sosyal medyadaki trafik hız kesmeden devam ediyor. Daha düne kadar gizliliği bertaraf ederken şimdi neden böyle oluyor da dikiliyoruz şaşıyorum açıkçası. Gelin açıklanan sosyal medyanın durumuna göz atalım. Sosyal medya siteleri kullandıkları algoritmalar ile de kullanıcılar üzerinde etkili olabiliyor. The Atlantic sitesinde yer alan habere göre Facebook'un 2012 yılında 700 bin Facebook kullanıcıların bir kısmına sadece olumlu bir kısmına sadece olumsuz gönderiler gösteriyor. Deney sonucuna göre, kullanıcıların olumlu gönderiler ile karşılaştıklarında aynı şekilde olumlu gönderiler paylaştığı; olumsuz gönderiler ile karşılaştıklarında ise yine aynı şekilde daha çok olumsuz gönderiler paylaştığı ortaya çıktı.Dünya nüfusunun yarısı sosyal medya kullanıyor. İngiltere merkezli We Are Social sitesinde yayımlanan "Digital 2020" raporu verilerine göre 7,8 milyara ulaşan dünya nüfusunun 5 milyar 190 milyonu mobil telefon kullanıcısı, 4 milyar 540 milyonu internet kullanıcısı ve 3 milyar 800 milyonu aktif sosyal medya kullanıcısı konumunda bulunuyor.

Facebook, 2 milyar 449 milyonla aylık aktif kullanıcı sayı bakımından ilk sırada yer alıyor. Facebook'u 2 milyar kullanıcıyla Youtube, 1,6 milyar kullanıcıyla WhatsApp, 1,3 milyar kullanıcıyla Facebook Messenger, 1,15 ile WeChat, 1 milyar kullanıcıyla Instagram ve 800 milyon kullanıcıyla TikTok takip ediyor.

Kullanıcılar günde ortalama 6 saat 43 dakikalarını internette geçirirken, bunun 2 saat 24 dakikasını sosyal medya platformlarında harcıyor. Türkiye ise günlük 2 saat 51 dakika sosyal medya kullanımı ve 7 saat 29 dakika internet kullanım ile dünya ortalamasının üzerinde yer alıyor. Sosyal medya siteleri aynı zamandan dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri arasında yer alıyor. Google ve Youtube ilk iki sırada yer alırken Facebook, Wikipedia, Netflix, Amazon gibi Türkiye'de de popüler olan siteler ilk 20 içerisinde yer alıyor. Türkçe'nin internet ortamındaki yaygınlığını da gözler önüne seriyor. İngilizce, internette kullanılan en yaygın dil olurken, Türkçe, Çince'nin iki basamak önünde 9. sırada yer alıyor. Türkiye 13 yaş ve üzeri sosyal medya kullanıcı oranı yüzde 81'le dünyada 21. sırada bulunuyor. Türkiye, işini geliştirmek için sosyal medya araçlarını kullananlar sıralamasında ise yüzde 44'le dünyada 17. sırada bulunuyor. Digital 2020 nin raporuna göre Facebook'un Türkiye'de 37 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bu haliyle Türkiye dünyada 10. sırada yer alıyor. Facebook'un dünyada potansiyel olarak reklam gönderebilir halde olan yaklaşık 1 milyar 949 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Türkçe ise Facebook'ta 57 milyon Türkçe konuşan kullanıcı ile 12. sırada yer alıyor. Facebook çatısı altında faaliyetlerine devam eden Instagram'ın ise Türkiye'de 38 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bu haliyle Türkiye dünyada Instagram'ı en çok kullanılan 6. ülke konumunda bulunurken, zirvede 120 milyonluk kullanıcı ile ABD bulunuyor. Buna göre 13 yaş üzeri nüfusa oranlandığında Türkiye nüfusunun yüzde 57'sine potansiyel reklam gönderilebilir kullanıcı oranı ile dünyada 5. sırada yer alıyor. Türkiye'de Twitter'da da dünya ortalamasının üzerinde yer alıyor. Dünyada Twitter kullanımında 59 milyon ile ABD zirvede yer alırken, Türkiye 11 milyon 800 bin ile 6. sırada bulunuyor.

Telefonlarımızda sosyal medya trafiği yerine kitapları elimize alsak yetişecek olan nesillere çok büyük katkıda bulunmuş oluruz. 

Hoşça ve sağlıcakla kalınız.

Gündem Haberleri

Güncel

HOŞ GELDİN BEBEK ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR

Güncel

BÜYÜKŞEHİR KIRSALDA BAKIM ÇALIŞMALARINI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYOR

Güncel

Mamak Belediyesi'nden polis adaylarına büyük fırsat

Güncel

Tatlı yediler, tatlı başladılar

Güncel

Başkan Balcı'ya Türk Akademisi'nden madalya

Güncel

Başkan Şimşek'ten TRT Haberciler Sitesi'ne saha müjdesi…

Güncel

Yenimahalle'de 65 yaş üstüne interaktif spor desteği

Güncel

Fatih Kütüphanesi hizmete başladı

Güncel

Gül Kreş Adası hizmete açıldı

Güncel

Fikret Otyam Sanat Merkezi Yaşamkent'te Açılıyor

Güncel

BAŞKENT YÜZDE 100 ELEKTRİKLİ OTOBÜS ÜRETİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Güncel

BAŞKAN YAVAŞ'A BİR ŞEFFAF YÖNETİM ÖDÜLÜ DAHA