Per. Şub 22nd, 2024
Fatma Özkul kimdir? Merkez Bankası PPK üyesi Fatma Özkul kaç yaşında nereli?

Resmi Gazete’nin 23 Aralık 2023 günkü atama kararlarına göre Prof. Dr. Fatma Özkul, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) üyeliğine atandı. Peki, Fatma Özkul kimdir? Merkez Bankası PPK üyesi Fatma Özkul kaç yaşında nereli? İşte Fatma Özkul hayatı ve biyografisi…

Fatma Özkul kimdir?

Fatma Özkul, 1978 yılında Elazığ’da doğmuş bir akademisyen ve muhasebe uzmanıdır. Eğitim hayatına Ayazağa Işık Lisesi’nde başlamış ve lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamlamıştır. Yüksek lisans ve doktora eğitimini de aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Muhasebe Finansman Ana Bilim Dalı’nda almıştır.

Özkul’un akademik kariyeri Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim üyeliği ile başlamıştır. Bu süreçte Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcılığı, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü gibi görevlerde bulunmuştur. 2020-2021 akademik yılı itibarıyla Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Muhasebe Finansman Ana Bilim Dalı’nda akademisyen olarak görev yapmaktadır.

Fatma Özkul’un muhasebe ve denetim alanında çeşitli ulusal ve uluslararası yayınları bulunmaktadır. Ayrıca, “Kripto Varlıklar Muhasebesi,” “İşletmelerde Hile Riski Yönetimi,” ve “Perakende İşletmelerde Muhasebe Uygulamaları” isimli üç kitabı da yayımlanmıştır. Özkul’un “Kripto Varlıklar Muhasebesi” kitabı, 2023 yılında Platin Dergisi tarafından düzenlenen Yılın En İyi İş Kitapları Ödül Töreni’nde Yılın En İyi Finans ve Ekonomi Kitabı ödülüne layık görülmüştür.

Ayrıca, Özkul Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik A.Ş Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. 2023 yılı Nisan ayında Ziraat Finans ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliğine seçilmiştir. İstanbul Blokzincir Kadınları Derneği Kurucu Üyesi, Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı Üyesi, KADEM İş ve Ekonomi Kurulu Üyesi ve BlockchainIST Center Danışma Kurulu üyeliği gibi sivil toplum kuruluşlarında da aktif rol oynamaktadır.