Per. Şub 22nd, 2024

Sağlık alanındaki ihracatın 2022 yılında %35 oranında artarak 2.400 milyon Avroya ulaşması, Portekiz Sağlık Kümesi tarafından “son on yıldır büyümekte olan dirençli ve istikrarlı bir sektörün” kanıtı olarak değerlendirilmiştir.

Portekiz Yatırım ve Dış Ticaret Ajansı’nın (AICEP) verilerine atıfta bulunan ve Ulusal İstatistik Enstitüsü’nü (INE) kaynak olarak kullanan kuruluş, “2022 yılında sağlık alanındaki ihracatın %35, ithalatın ise %15 oranında arttığını, bu artışın Portekiz’in ticaret dengesiyle ters orantılı olduğunu, ihracatın %23, ithalatın ise %31,2 oranında arttığını” kaydetti.

Aynı kuruluşa göre, sağlık alanındaki büyüme rakamları “büyük ölçüde %48 oranında artış gösteren farmasötik preparatlara dayanmaktadır”.

Portekiz Sağlık Kümesi, “Bu veriler sağlığın ulusal ekonomideki ağırlığını pekiştirmekte ve Portekiz’in dış pazarlardaki varlığını sağlamlaştırmak için farklı kuruluşlar tarafından gösterilen çabayı yansıtmaktadır” diye ekliyor.

Dernek başkanı Guy Villax’a göre sektör, “ekonomik değerini tanımayan ve on yıldır düşen fiyatları dayatan kamu politikaları tarafından yönlendirilmesine” rağmen “en zorlu dış pazarlarda hesaba katılması gereken bir güçtür”.

Şu anda Portekiz’de 220’den fazla üyeyi bir araya getiren ve kar amacı gütmeyen özel bir dernek olan Health Cluster Portugal’ın verilerine göre sağlık “yıllık yaklaşık 34 milyar Euro ciro ve yaklaşık 12 milyar brüt katma değeri temsil etmekte, yaklaşık 105.000 şirketi kapsamakta ve yaklaşık 400.000 kişiyi istihdam etmektedir.