• Dolar 8,754
    Euro 10,3906
  • Altın 495.67
    Bist 1391.06
  • 18° Ankara

KIZILAY'DAN KAN BAĞIŞINA DAVET

GELECEĞİN HAFIZLARI BELGE ALDI

OSB DE 1500 PERSONEL AŞILANIYOR

BAŞKAN DEMİR, ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

ÜLKÜ OCAKLARINDAN ZİYARETLER DİZİSİ

EFSUNLU YÜZBAŞI - İSMAİL NACİ"

Güncel

Güncel Haberleri

BAYRAKTAR : ‘’ÜRETİCİLERİMİZİ AYAKTA TUTABİLMEK İÇİN MALİYETLER DÜŞÜRMELİ’’

08.06.2021 09:38
BAYRAKTAR : ‘’ÜRETİCİLERİMİZİ AYAKTA TUTABİLMEK İÇİN MALİYETLER DÜŞÜRMELİ’’


 

Ülkemizde ve ilçemizde bu sene yağışların az miktarda olmasından dolayı ciddi bir kuraklık yaşanıyor. Yaşanan kuraklık paralel olarak verim kaybını azaltmasından dolayı hayvancılık sektörünü de etkiliyor. Konu hakkında geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ; ‘’ Kuraklıktan büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık kadar arıcılar da etkileniyor’’ dedi.

 

Tarımsal kuraklık meteorolojik kuraklığın çeşitli özellikleri ile çok yakın ilişkilidir. Toprakta bitkinin ihtiyacını karşılayacak miktarda su bulunmaması olarak tanımlanan tarımsal kuraklık nem kaybı ve su kaynaklarında kıtlık oluştuğu zaman meydana gelir. Ürün miktarında azalmaya, büyümelerinde değişime ve hayvanlar için tehlikeye sebep olur. Konu hakkında geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ; Kuraklıktan büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık kadar arıcılar da etkileniyor. Hayvancılığın en etkili olduğu kaliteli yem kaynaklarının biri de yem bitkileridir. Kuraklığın etkili olduğu illerde bu ürünlerinde olumsuz etkilendiği görülmektedir.

 

‘’ÜRETCİ HAYVANLARINI SATIYOR’’

İç Anadolu bölgesi başta olmak üzere meralarda yağış

yetersizliğinden dolayı önemli ölçüde ot kaybı yaşanmış ve bitki boyları çok kısa

kalmıştır. Bu zarar büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapanları etkilemektedir.

Üreticilerimizi bu dönemde üretimde tutabilmek için maliyetleri düşürmeli ve arz açığı olan ürünlerde arzı dengeleyici politikalar uygulanmalı , ürün satış fiyatlarının sürdürülebilir olması açısından tedbirler alınmalıdır. Geçimini hayvancılıkla sağlayanlar yem fiyatlarını karşılamadıkları için hayvanları satarak sektörden çıkmakta ve ağırlar boşalmaktadır’’ dedi.

HBR: ŞEVVAL AKGÖZ--