• Dolar 7,7995
    Euro 9,1262
  • Altın 471.723
    Bist 1121.17
  • 15° Ankara

BEYAZ TACİRİ 22 KİŞİ YAKALANDI

AK PARTİ'DEN AZARBAYCAN'A DESTEK  

30 EYLÜLDE POLATLI'DA TOHUM DESTEĞİ DAĞITILACAK

VATAN PARTİSİ ERMNİSTAN SALDIRISINI KINADI

BAKAN PAKDEMRİLİ'DEN GÖKPINAR BARAJI İÇİN SÖZ ALDI

GELECEK HEDEFLERİ MASAYA YATIRILDI

Güncel

Güncel Haberleri

BİNGOL NOHUT ÜRETİCİLERİNİN SESİNİN DUYULMASINI İSTEDİ

04.08.2020 09:27
BİNGOL NOHUT ÜRETİCİLERİNİN SESİNİN DUYULMASINI İSTEDİ

 

 

CHP Ankara milletvekili Tekin  Bingöl  nohut ureticilerinin  isyanını dile getirdi.Bingol  çiftçilerin sesinin duyulmasını isteyerek  hukumete yüklendi.

 

 

 

 CHP Ankara milletvekili  Tekin Bingöl mahsullerini satmak için Ankara’ya gelen nohut üreticilerinin isyan ederek traktörlerle yaklaşık 10 gündür bekletildiklerini  kaydetti Bingöl Kriter tutmadığı için nohut alımının yapılmadığını söyleyen  çiftçi “perişan olduk” diyerek seslerin duyulmasını istiyor.

 

 

 

ÇİFTÇİNİN MALI KRİTERE UYGUN DEĞİL

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

Bingöl “Çiftçiyi nohut ekmeye teşvik etmek için tarım kredi kooperatifini aracı olarak kullanan ve nohut hasatından sonra yerine ücretsiz arpa tohumu veren hükümet şimdi teşvik ettiği nohutu kriterlere uygun değil diye almıyor. 10 gündür ofise randevu sitemiyle ürün getiren çiftçinin malı kriterlere uygun değil diye alınmıyor” dedi. 

MEKSİKA’DAN NOHUT ALAN BİR POLİTİKAYLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Bingöl “İktidar, Baro yasasını çıkaracağım, sosyal medyayı düzenleyeceğim gibi antidemokratik uygulamalar ve yasaları TBMM’den hızla geçirirken madalyonun diğer tarafında emekçiler var. Çiftçi perişan halde. Çiftçinin alınteriyle ürettiği nohutu almayıp, Meksika’dan nohut alan bir politikayla karşı karşıyayız. Ankara’da çiftçilerimiz 10 gündür bekletiliyor. Kritere uygun değil gerekçesi ile çiftçinin ürettiği nohut alınmıyor” dedi.

ÜRETİCİYİ BİTİRDİLER

Bingöl “Türkiye’de tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı ise 2002’de 7 milyon 458 bin kişiyken, bu sayı 4 milyona kadar geriledi. Son 18 yılda 3 milyon daha az tarım çalışanımız var. Üreticiyi bitirdiler. Hem doğası hem toprağı hem de çiftçisiyle bu kadar bereketli bir ülkeyken Hindistan’dan Meksika’dan ürün ithal eden bir konuma sürüklendik. Sadece çiftçiye değil, tüm halka sırtını dönmüş, kulaklarını tıkamış bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi.

ÇİFTÇİ ASLA İKTİDARDAN DESTEK ALAMIYOR

Bingöl “Maliyet sürekli artıyor ve çiftçi asla iktidardan destek alamıyor. Borçla boğuşan çiftçi toprağını satıyor. Sonuç, ithalata gelip dayanıyor. İthalatçı ülke olmak bizim çiftçimizin onuruna dokunuyor. Çünkü biz üreten, kendine yeten bir ülkeyken iktidarın politikaları yüzünden ithalatçı ülke olduk. Ankara’da yaşanan rezalet derhal durdurulmalı ve iktidar üreticinin sesini duymalı”dedi.

HBR AYŞE KÖKSAL