• Dolar 7,4106
    Euro 9,0054
  • Altın 446.418
    Bist 1578.03
  • Ankara

BORSADAN 130 TABLET ÖĞRENCİLERE HEDİYE EDİLDİ

ERMENİ ESARETİNDEN KURTULAN ŞUŞA'DA ÜLKÜ OCAKLARI OKUL YAPTIRACAK

PANDEMİYE RAĞMEN TÜRKİYE'NİN SANAYİ ÜRETİMİ ARTIYOR

ANKARA VALİSİNE ÇAĞRI YAPTI

OKULLAR 15 ŞUBATTA KADEMELİ OLARAK AÇILACAK

ON KITA BİR VATAN, İLELEBET İSTİKLAL

Güncel

Güncel Haberleri

GÖK “MECLİSTE ARAŞTIRMA AÇILSIN”

27.11.2020 09:44
GÖK “MECLİSTE ARAŞTIRMA AÇILSIN”

 

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Ankara milletvekili Levent Gök: Birinci basamak sağlık hizmetleri öncelikli olarak kamuda diyetisyen ihtiyacı olan alanların tespiti, kamuda diyetisyen istihdamının önünü açacak mevzuat değişliklerinin alt yapısının oluşturulması, yurttaşlarımızın diyetisyenlere erişiminin kolaylaştırılarak halk sağlığının daha etkin korunmasının sağlanması amacıyla meclis araştırması açılmasını istedi.

 

 

  1. Halk Partisi ( CHP) Ankara milletvekili Levent Gök Mecliste diyetisyenlere yönelik istihdam noktasında mecliste araştırma açılmasını istedi. CHP’li Milletvekili Gök “Bireylerin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için temel zorunluluklarından birisi olan sağlıklı beslenme alışkanlarının kazandırılması konusunda sağlık politikalarımızda önemli eksikler bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü(WHO) 2018 Avrupa Sağlık Raporu’na göre Türkiye Avrupa’nın en obez ülkesi olarak kayıtlara geçmiş, ülkemizde her 3 yetişkinden birinin obez olduğu anlaşılmıştır. Son 20 yıl içerisinde yetişkinlerde olduğu üzere çocukluk çağı obezitesinde eş zamanlı artışlar gerçekleşmekte, obez bireylerin sayısında gerçekleşen artışın kısa bir zaman zarfında ülkemizin sağlık yükünü büyük oranlarda artıracağı öngörülmektedir. Bireylere sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılabilmesi beslenme konusunda ulaşılabilir sağlık hizmetlerinin sunulması gerekmekte, sağlık hizmetlerinin birinci basamağından itibaren her seviyede diyetisyen istihdamına ihtiyaç duyulmaktadır. 2019 yılının son günlerinde başlayarak bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi boyunca obezitenin korona virüs riskini artırdığı gözlemlenmiş, sağlıklı beslenmenin önemi bir kere daha ortaya çıkmıştır.

HALEN ÇOK SAYIDA HASTANEDE DİYETİSYEN İSTİHDAM EDİLMEMEKTE

Diyetisyenler ülkemizde çoğunlukla obezite ve ağırlık denetimi alanlarıyla anılmasına rağmen gebelik, anne çocuk sağlığı, kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, kanserden korunma, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, romatizmal hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları, nörolojik hastalıklar ve cilt hastalıklarında ihtiyaç duyulan beslenme tedavilerini sağlamakta yetkindirler. Aynı zamanda toplu beslenme gruplarında beslenme programı düzenleyen diyetisyenler, besin güvenliğini sağlayan meslek grubudur. Beslenme tedavisi uygulanan hastalıkların çokluğu ve ihtiyaçtaki artışa rağmen halen çok sayıda hastanede diyetisyen istihdam edilmemekte, birinci basamak sağlık hizmetlerinde ise diyetisyen bulunmamaktadır.

BİLGİ KİRLİLİĞİ GÜN GEÇTİKÇE ARTMAKTADIR

Kamuda hizmet veren diyetisyenlerin azlığı sebebiyle yurttaşlarımız beslenme konusunda doğru ve güvenilir bilgiye ulaşamamakta, toplumda konuya ilişkin bilgi kirliliği gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle son dönemde internet ortamı üzerinden pazarlanan zayıflama hapları, zayıflama çayları ve detoks yöntemleri halk sağlığını tehdit etmektedir. Yine kamuda istihdam edilen diyetisyenlerin yetersiz sayıda olması polikliniklerde aşırı yığılmalara sebep olmakta, diyetisyenler kimi durumlarda 4-5 hastaya aynı anda hizmet vermek zorunda kalmaktadırlar. Hastalara 1-2 ay sonrası için randevu verilebilmekte, bu durum hasta takibini neredeyse imkânsız hale getirmektedir oysa Sağlık Bakanlığı diyetisyen el kitabında hastanın motivasyonunun, diyetine uyumunun sağlanması ve değerlendirilmesi için mümkün olduğunca sık görüşme yapılması önerilmektedir.

Ülkemizde 1962 yılında öğrenci kabul etmeye başlayan Beslenme ve Diyetetik Bölümleri günümüzde 76 üniversitede eğitime devam etmektedir. Toplum sağlığı için hayati önem taşıyan diyetisyenlerimizin kamudaki istihdamı yalnızca yüzde 10 düzeyinde kalmakta, diyetisyenlerin toplam istihdam oranı ise yüzde 39 olarak hesaplanmaktadır. 2019 – 2020 yılında yaklaşık 8000 diyetisyenin mezun olarak iş aramaya başlayacağı tahmin edilmekte, diyetisyenlerin istihdam konusundaki mağduriyetleri giderilememektedir. Diyetisyenlerin talepleri ve önerileri ile halk sağlığı alanındaki eksikler görmezden gelinmemeli gereken adımlar ivedilikle atılmalıdır.

MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILSIN

Birinci basamak sağlık hizmetleri öncelikli olarak kamuda diyetisyen ihtiyacı olan alanların tespiti, kamuda diyetisyen istihdamının önünü açacak mevzuat değişliklerinin alt yapısının oluşturulması, yurttaşlarımızın diyetisyenlere erişiminin kolaylaştırılarak halk sağlığının daha etkin korunmasının sağlanması amacıyla Anayasa'nın 98’inci, TBMM İçtüzüğünün 104’üncü ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını arz ederiz.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ