Per. Şub 22nd, 2024

Netflix nihayet , “Kokain Vaftiz Anası” olarak da bilinen Kolombiyalı uyuşturucu tüccarı Griselda Blanco’nun yükselişini ve düşüşünü konu alan kurgulanmış bir dramatizasyon olan suç draması dizisi Griselda’yı yayınladı .

Altı saatten fazla süren bölümler, izleyiciler Griselda’nın yolculuğunu baştan sona izliyor. Griselda Blanco’nun başrolünü 4 kez Emmy adayı aktris Sofía Vergara canlandırıyor. Ancak dizide gerçek bir kişiden uyarlanan tek karakter Griselda karakteri değil.

Griselda’daki diğer karakterlerin birçoğu aslında 1970’ler ve 1980’lerde Griselda Blanco ve uyuşturucu ticaretine karışan gerçek hayattaki insanlara dayanıyor. Aşağıda bu karakterlerin kim olduğunu öğrenin!

Netflix’te Griselda’dan spoiler geliyor !

Griselda. (Soldan sağa) Griselda’nın 104. bölümünde Diego rolünde Mario Perez, Dario rolünde Alberto Guerra

Dario kimdir?

Dizideki Dario, Griselda Blanco’nun üçüncü kocası olan gerçek hayattaki Dario Sepúlveda’ya dayanıyor. Griselda’nın 1978’de evlendiği kiralık katil ve uyuşturucu kaçakçısıydı. Aynı yıl, Michael Corleone Blanco adında, The Godfather’daki aynı isimli karakterin adını taşıyan bir oğulları oldu . Ancak Griselda’nın kıskançlık eğilimleri, aşırı uyuşturucu kullanımı ve şiddet içeren davranışları nedeniyle evlilikleri uzun sürmedi. VICE’a göre Griselda, kocasıyla yattıklarından şüphelendiği için sekiz striptizciyi öldürdü. Sonunda Dario, Griselda’nın yöntemlerine katlanmayı bıraktı ve oğullarıyla ilgili velayet savaşı çirkinleşti.

1983’te Dario çantalarını topladı ve Michael’ı Kolombiya’ya geri götürdü. Ancak Griselda bu olayın haberini alır almaz onu öldürtmek için bir saldırı düzenledi. O sırada 5 yaşındaki Michael’ın öldürüldüğünde babasının yanında olduğuna inanılıyor .

Griselda. Martin Rodriguez, Griselda’nın 105. bölümünde Rivi rolünde

Rivi kimdir?

Suç draması dizisindeki Rivi, gerçek hayattaki Kolombiyalı-Amerikalı suçlu Jorge “Rivi” Ayala-Rivera’ya dayanıyor. Dizideki Rivi gibi, gerçek Rivi de Griselda Blanco için acımasız bir tetikçi olarak çalıştı ve daha sonra ona karşı ifade verdi. Miami’deki uyuşturucu savaşı boyunca 30’dan fazla kişinin öldürülmesinden sorumlu olduğuna inanılıyor ancak 1993’te yalnızca üç cinayetten hüküm giydi. Sonunda 25 yıl sonra şartlı tahliye olasılığıyla birlikte ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Birkaç kez cezasının azaltılmasını denedi ancak başarılı olamadı. Ocak 2024 itibarıyla Rivi hâlâ hayatta ve hapishanede.

Griselda. (Soldan sağa) Alberto Ammann, Alberto Bravo rolünde, Sofia Vergara, Griselda’nın 101. bölümünde Griselda rolünde.

Alberto Bravo kimdir?

Dizideki Alberto Bravo karakteri, uyuşturucu kaçakçısı ve Griselda Blanco’nun ikinci kocası olan gerçek hayattaki Alberto Bravo’ya dayanıyor. Griselda’yı kokain bazlı uyuşturucu ticaretiyle tanıştırdı. İkisi birlikte New York’ta başarılı ve oldukça karlı bir uyuşturucu kaçakçılığı operasyonu kurdu. Ancak 1975’te Griselda ve Alberto, New York’tan kaçmak ve Kolombiya’ya geri dönmek zorunda kaldı çünkü yetkililer onu tutuklamaya hazırlanıyordu. Aynı yıl Griselda, Alberto’nun işten milyonlar çaldığından şüphelendi ve bu yüzden onunla bir silahlı çatışmaya girdi ve bu onun ölümüyle sonuçlandı.

Marta Ochoa kimdir?

Griselda’dan Marta Ochoa aslında Medellín Karteli’nin kurucu üyelerinden Fabio, Jorge ve Juan David Ochoa Vasquez’in kız kardeşi olan gerçek hayattaki Marta Nieves Ochoa Vasquez’e dayanıyor. 1981 yılında M-19 gerilla hareketi üyeleri tarafından kaçırıldı. Birkaç ay sonra zarar görmeden serbest bırakıldı. Ancak 1984’te Griselda, kendisi tarafından teslim edilen kokain sevkiyatının parasını ödemek istemediği için Marta’yı öldürttü . Suç draması dizisinde Marta karakterini kız kardeşi yerine Ochoa kardeşlerle kuzen yaptılar. Dizi aynı zamanda karakterin Rafa Salazar ile çıkmasını da sağladı ancak gerçek hayatta çıktıklarına dair hiçbir kanıt yok.

Fabio Ochoa kimdir?

Griselda’daki Fabio Ochoa karakteri, kötü şöhretli Medellín kokain kaçakçılığı kartelinin kurucu üyelerinden biri olan gerçek hayattaki Fabio Ochoa Vasquez’e dayanıyor. Fabio, 1991 yılında Kolombiyalı yetkililere teslim olduktan sonra kısa bir hapis cezasına çarptırıldı. Ancak 1999’da yeniden tutuklandı ve sonunda ABD’ye iade edildi; şu anda ABD federal hapishanesinde 30 yıl hapis yatmaktadır.

Fabio, 2020’de hapishaneden erken tahliye için dilekçe verdi . 30 yıllık cezasının beş yıl azaltılmasını istiyordu. Ama artık yıl 2024 ve cezasının indirileceğine dair herhangi bir haber açıklanmadığı için talebi kabul edilmiş gibi görünmüyor. Ancak Fabio hapisten çıktıktan sonra Kolombiya’ya geri gönderilecek.

Papo Mejia kimdir?

Suç draması dizisindeki Papo Mejia , Griselda Blanco’nun rakip uyuşturucu kaçakçısı olan gerçek hayattaki Papo Mejia’ya dayanıyor. Rekabetleri o kadar kötüleşti ki Griselda, Papo’nun babasını ve mürettebatından çoğunu öldürdü. Hatta Papo’yu 1982’de Miami Uluslararası Havalimanı’ndayken öldürmeye bile çalışmıştı. En acımasız katillerinden biri olan Miguel “Miguelito” Perez’i, havaalanında güpegündüz, 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bir süngüyle Papo’yu en az 10 kez bıçaklamıştı. Ancak Papo saldırıdan sağ kurtuldu.

Miguelito kimdir?

Miguelito karakteri, Mariel tekne kaldırma gemisi sırasında ABD’ye gelen gerçek hayattaki Miguel “Miguelito” Perez’e dayanıyor. Griselda’nın tetikçilerinden biri oldu ve Miami Uluslararası Havaalanında Papo Mejia’ya düzenlenen suikast girişiminden sorumlu olduğu biliniyor.

Almanca Panesso kimdir?

Griselda’dan Panesso , Temmuz 1979’da Dadeland Alışveriş Merkezi’ndeki Crown Liquors mağazasında gündüz vakti yaşanan bir çatışmada öldürülen Kolombiyalı uyuşturucu baronu olan gerçek hayattaki Alman Jimenez Panesso’ya dayanıyor. Cinayet emrini Griselda Blanco vermişti.

Chucho kimdir?

Dizideki Chucho, Griselda’nın eski tetikçilerinden biri olan gerçek hayattaki Jesus “Chucho” Castro’ya dayanıyor. 1982’de Griselda, oğullarından birine yardım etmeyi reddetmesinin ardından Rivi ve Miguelito’ya Chucho’yu öldürmelerini emretti. 1982 yılında bir Pazar öğleden sonra Chucho, 2 yaşındaki oğlu Johnny ile birlikte arabada giderken kırmızı ışıkta durdu. Aniden araçlarının yanına bir minibüs yanaştı ve içerideki insanlar onlara ateş etmeye başladı. Mermiler Chucho’yu ıskalarken Johnny başından iki kez vuruldu ve sonunda onu öldürdü. Rivi daha sonra 1988’de Johnny’yi öldürmekle suçlandı.

Rafa Salazar kimdir?

Rafa Salazar, Medellín Kartelinin üst düzey bir üyesi olan gerçek hayattaki Rafael Cardona Salazar’a dayanıyor. 1986’da uyuşturucu muhbiri Barry Seal’in öldürülmesine katıldı ve daha sonra 1987’de Kolombiya’nın Envigado kentindeki bayisinde vurularak öldürüldü.

Raul Díaz kimdir?

Suç draması dizisindeki Diaz, Dade County’nin eski bir cinayet masası dedektifi olan gerçek hayattaki Raul Diaz’a dayanıyor. Gösteride olduğu gibi, gerçek Raul Diaz, uyuşturucu kaçakçılarını hedef almaya odaklanan bir Merkezi Taktik Birime (CENTAC-26) liderlik ediyordu. Ayrıca Griselda Blanco’nun alaşağı edilmesine de yardım etti.

Dixon, Uber, Ozzy ve Michael kimdir?

Dixon, Uber ve Osvaldo “Ozzy”nin hepsi aynı isimli gerçek hayattaki kişilere dayanıyor. Biyografiye göre bunlar Griselda Blanco’nun öldürülen en büyük oğullarıydı. Polisiye drama dizisinden Michael Corleone Blanco, Griselda’nın aynı isimdeki en küçük oğlundan uyarlanıyor. 2012 yılında Michael, kokain kaçakçılığı ve kokain trafiğine yönelik komplo kurmak suçlarından iki kez ev hapsine alındı. Şartlı tahliyesi 2018’de sona erdi. Şu anda Griselda’nın serbest bırakılmasını durdurmak amacıyla Netflix ve Sofía Vergara’ya dava açıyor . Ayrıca annesi hakkında yakında yayınlanacak bir kitap da yazmıştır .

Amilcar kimdir?

Amilcar’ın gerçek hayattaki Venezuelalı büyük kokain kaçakçısı ve tetikçisi Rafael ‘Amilcar’ Rodriguez’e dayandığına inanılıyor. Geçmişte “tek kişilik terör örgütü” olarak tanımlanmıştı. Dizideki Amilcar gibi gerçek Amilcar da Venezüellalı bir polisin oğluydu. Ancak bugün hâlâ hayatta olup olmadığı bilinmiyor.

Gerçek Amilcar’ın 1981’deki tutuklanmasından bu videoya göz atın.

İşte Griselda’nın gerçek insanlardan esinlenen diğer iki karakterinin isimleri :

Max Mermelstein – Max, aynı adı taşıyan gerçek hayattaki uyuşturucu kaçakçısının muhbirliğine dayanıyor. 2008 yılında kanserden öldü.
John Roberts – John karakteri, Medellín Karteli’nin eski uyuşturucu kaçakçısı olan ve daha sonra muhbir olan gerçek hayattaki Jon Roberts’a dayanmaktadır. 2011 yılında kolorektal kanserden öldü.

Griselda’nın altı bölümünün tamamı artık yalnızca Netflix’te yayınlanıyor.