Çar. Şub 21st, 2024

Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı bir konuşma sırasında fenalaşarak hastaneye kaldırıldı ve maalesef vefat etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş’un başsağlığı mesajıyla birlikte Hasan Bitmez’in hayatı ve siyasi kariyeri geniş bir ilgiyle ele alınmaya başlandı.

Hasan Bitmez kimdir?

1969 yılında Giresun’un Alucra ilçesinde doğan Hasan Bitmez, El-Ezher Üniversitesi Usuluddin Fakültesi’nde eğitim aldı. Eğitim hayatının yanı sıra Gebze İmam Hatip Lisesi Mezunlar Derneği (GİLMDER)’nin kuruculuğunu üstlendi ve bir dönem başkanlık görevini yürüttü.

Milli Gençlik Vakfı çatısı altında aktif görevler üstlenen Bitmez, 1999-2004 yılları arasında Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Ayrıca, 2000 yılında Anadolu Gençlik Dergisi’ni kurarak genel yayın yönetmenliğini üstlendi.

Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez'in Hayatı ve Siyasi Kariyeri
Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in Hayatı ve Siyasi Kariyeri

Uluslararası alanda da etkili bir figür olan Hasan Bitmez, 2006-2010 yılları arasında International Islamic Federation of Student Organizations (IIFSO) Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2010-2014 yılları arasında Şura Meclisi Başkanlığı gibi önemli görevleri başarıyla gerçekleştirdi. Aynı zamanda, 2008-2010 yılları arasında kurucular arasında yer aldığı International Youth Form (IYFO)’nun Genel Başkanlığı’nı üstlendi.

Bitmez, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyeliği gibi kritik pozisyonlarda görev yaptı. İslam Birliği Araştırmaları Merkezi (ISBAM) Başkanlığı gibi önemli görevlerde bulunarak hâlen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı olarak aktif siyasette yer almaktadır.

Arapça ve İngilizce dillerine hakim olan Hasan Bitmez, evli ve bir çocuk babasıydı. Türk siyasetine uzun yıllar hizmet eden ve ulusal-uluslararası düzeyde çeşitli platformlarda görev alan Bitmez’in vefatı, Türk siyasetinde büyük bir kayıp olarak değerlendirilmektedir. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.