• Dolar 8,058
    Euro 9,6752
  • Altın 460.376
    Bist 1408.14
  • Ankara

HİLAL KART İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE ULAŞTIRILIYOR

Polatlı'ya şehit ateşi düştü

YILDIZKAYA: TÜM KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM

DEMİR: ŞEHİTLERİMİZİ, HÜRMETLE YÂD EDİYORUM

AVCI: ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM

Ovacık, “Şehitlerimizin yeri; Milletimizin Harim-i İsmet'indedir”

Polatlı

Polatlı Haberleri

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

09.03.2021 09:48
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Kadın Kolları Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında program düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Kadın Kolları Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Cumhuriyet Meydanında kutladı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen programa; CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Devlet Kuş ve Yönetimi, Belediye Meclis Üyeleri, CHP İlçe Yönetimi, CHP İlçe Gençlik Kolları, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Atatürk anıtın çelenk sunulmasının ardından Atatürk anıtına karanfil bırakıldı. Programın sona ermesinin ardından CHP Gençlik Kollarınca kadınlara çiçek verilerek, ilçedeki kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlandı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Devlet Kuş, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günü anma programı için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Sözlerime başlamadan önce çok kısa bir süre daha önce sonsuzluğa uğurladığımız şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.Önceki gün gerçekleşen şiddet olayı da bizleri derinden etkiledi ve bu vesileyle İstanbul sözleşmesinin önemi bir kez daha anlaşılmış oldu. Son 65 günde 68 kız kardeşimizi kaybettik. Mekanları cennet olsun. Geride bıraktıkları emanetlerine sahip çıkmak ta bizlerin boynumuzun borcu olsun.

“Türkiye’nin tüm emekçi kadınları güçlü kadın , güçlü toplum için Cumhuriyet Halk Partisinde örgütlenmeye davet ediyorum”

Biz emekçi kadınlar 8 martın ; kapitalist sistemin ve Pazar ekonomisinin bize dayattığı , içini boşaltarak hediyeleşme günü gibi algılatmaya çalıştığı güne dönüşmesine izin vermeyeceğiz. O zaman bu uğurda yaşamını hiçe sayan kadınlarımıza haksızlık etmiş olacağız. Aradan geçen 150 yılı aşkın süreye rağmen değişen hiçbir şey yok . Günümüzde de dünya bize dar edilmeye çalışılıyor. Yıllardır varlığımızı tüm dünyaya kanıtlamaya çalışıyoruz, Ülkemizdeki kadınlara, şu anda sahip olduğu hakları vererek tüm Dünyaya örnek olan Ulu önderimiz Mutafa Kemal Atatürk’e çok şey borçlu olduğumuzu hatırlatmak isterim.Bu vesileyle Atamızı saygıyla yad ediyor minnet ve şükranlarımı sunuyorum.Kadın haklarına saygılı , Atamın kurduğu partide görev almanın haklı onurunu yaşıyorum. Türkiye’nin tüm emekçi kadınları güçlü kadın , güçlü toplum için Cumhuriyet Halk Partisinde örgütlenmeye davet ediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi yaşadığımız sorunlara ilişkin en doğru teşhisleri ve en doğru çözümleri ortaya koyan ve bunları gerçekleştirme gücüne sahip tek partidir.

KUŞ: “KADINI KÖLE YAPAN BU ZİHNİYETİN KARŞISINDA DİMDİK DURACAĞIZ”

En son Kadın Kolları olarak Yaşam Hak projemizle Mağdur olan tüm kız kardeşlerimize ihtiyaç duydukları her alanda destek vermeye ve istedikleri sürece yanlarında olmaya kararlıyız. Örgütlenerek Özgürleşeceğiz. Bizler haklarını savunmak için canlarını veren tüm kadınlara söz veriyoruz Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz bekçileri olacağız. Bizler biliyoruz ki yönetim görevini üstlenen bugünün iktidar sahiplerinin en büyük korkusu direnen ve mücadele eden kadınlardır. Kadını yok sayan, kadını eve hapseden, kadını köle yapan bu zihniyetin karşısında dimdik duracağız. Bu düşüncelerle sizleri selamlıyor kadına şiddetin olmadığı,kadın cinayetlerinin son bulduğu haksız ve hukuksuzlukların olmadığı daha eşit daha güzel günlerde buluşmayı diliyorum” dedi.

Kuş, konuşmasının sonunda Nazım Hikmet Ran’ın şiiri olan Bulutlar Adam Öldürmesini okudu.

ALTAY: “ASLINDA BİR KUTLAMA DEĞİL, BİR MÜCADELE GÜNÜ, BİR ANMA GÜNÜ...”

Ardından CHP Polatlı İlçe Başkan Yardımcısı Sevinç Altay “8 mart Dünya Emekçi kadınlar günü tarihçesini anlatan bir konuşma gerçekleştirdi. Altay: “Bugün 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü, dünya kadınlarının birlik mücadele ve dayanışma günü. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, toplumsal eşitliğin sağlandığı özgür ve eşit yarınlar diliyoruz. 8 Mart 1857 Yılında 129 Kadın İşçinin emek mücadelesinde polis tarafından yakılmasıyla gündemleşen ve o tarihten itibaren kesintisiz olarak yürütülen kadınların eşitlik özgürlük mücadelesinin simgesel günü. Aslında bir kutlama değil, bir mücadele günü, bir anma günü...

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında daha yaygın olarak kutlandı ve sokağa taşındı. Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında Türkiye 1975 Kadın Yılı kongresi yapıldı. 1980 Askeri Darbesinden sonra dört yıl süreyle anma yapılmadı. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından Dünya Emekçi Kadınlar Günü anılmaya ve kutlanmaya başlandı. Başta kadınlarımız olmak üzere halkımız ve tüm insanlık için toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, özgür, eşit, demokratik, emeğin hakkını aldığı bir yaşam talebimizi yineliyoruz. Yaşasın 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü! Yaşasın Kadınların Özgürlük, Emek ve Eşitlik Mücadelesi!

 

TÜRKER: “8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜZÜ KUTLUYOR”

CHP Polatlı İlçe Başkan Yardımcısı Sevinç Altay’nın konuşmasının ardından CHP’li belediye meclis üyesi Canan Türker siyasette kadın konulu konuşmasını gerçekleştirdi. Türker : “ Ancak kadınlar ve erkekler dünya düzeninin sorumluluklarını eşit bir şekilde üstlenmişken maalesef kadınlar erkek egemen dünyada hak mücadelesinde azınlıkta kalmışlardır. Büyük Önder Atatürk’ün girişimiyle kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları, 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme, 1933’te çıkarılan Köy Kanunu’yla muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934‘de Anayasa’da yapılan bir değişiklikle de milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır. Türkiye’de1440 belediyenin sadece 45 tanesi kadındır. 1395 erkek belediye başkanına karşılık, sadece 45 kadın Belediye başkanı vardır. Fakat yıllardır kadın seçmen sayısı erkek seçmen sayısından daha fazladır. Sonuç; ne zaman kadının nüfusa oranı ile siyasette kadın oranı eşitlenir o zaman medeni bir toplum oluruz.

 

Ekim 2020’de yayımlanan sıralamaya göre Türkiye, kadın milletvekili sıralamasında126. sırada yer almaktadır. Oysa Kadın Milletvekili oranına baktığımızda Türkiye 1945 yılında 11.nci sıradayken bugün 126.’ncı sırada... Polatlı yerelindeki duruma baktığımızda ise 31 Mart 2019 seçimlerinde Belediye Meclisinde temsil edilen dört partide toplam 31 belediye meclis üyesi varken bunun sadece 5’i kadın üyedir. Bizim ülkemize ve Atatürk’e borcumuz var Kadın emekçilerimizi kendi hak ve kazanımları uğruna örgütlü mücadeleye, erkek emekçileri de bu mücadeleyi desteklemeye çağırıyoruz. Kadın varsa Demokrasi Var diyerek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüzü kutluyor saygılarımı sunuyorum”.

HATİPOĞLU: “CUMHURİYETİMİZLE KAZANDIĞIMIZ HAKLARIMIZDAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Atatürkçü düşünce Derneği Polatlı Şube Başkanı Avukat Hatice Hatipoğlu CHP’nin 8 Mart özel programında konuşma gerçekleştirdi. Hatipoğlu ; “Dünyada emeğin direnişi olan 8 Mart, 857 yılında, Amerika’da işçi kadınların, erkek işçilerle aynı ücreti almak için direndikleri işyerinde işveren tarafından fabrika kapılarının kilitlenmesi sonucu çıkan yangında 100 den fazla kadın işçinin öldüğü gündür. Emekçi kadınların mücadele günlerinden biridir. Kadın kimliği toplumu şekillendirecek, yönlendirecek kadar güçlü bir kimliktir. Kadim Türk Kültüründe kadına “hatun” diye hitap edilir. Hatun Türkçemizde “en değerli hazine” delmektir. İslamiyet öncesi Türk toplumlarında kadın, Hatun kimliği ile devlet ve aile yapısında eşit konumda söz sahibi olmuştur.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, akıl ve bilimi temel alan devrimlerini gerçekleştirirken, “kadını geri bırakan toplamların, geri kalmaya yazgılıdır” diyerek, Laik Cumhuriyetin, kadın devrimi olarak, nitelenen yasal düzenlemeleri olan,1924 tevhidi tedrisat(öğretim birliği)-1925 kılık kıyafet -1926 Medeni yasaların TBMM Kabulü ile kadına toplumsal yaşamda, özgürlük ve eşitlik içeren hukuki statüler kazandırılmış ve çağdaşlaşmanın önü açılmıştır.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, insan hakları sorunudur. Demokrasi sorunudur.Toplumun yarısını oluşturan kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması toplumsal yaşamın her alanında erkeklerle eşit temsil edilmesi, demokratikleşmenin ve hukuk devleti olmanın ön koşuludur.

Biz kadınlar yaşam becerilerimiz,bilgilerimiz,deneyimlerimiz ve barış içinde yaşama tutukularımızla,dünyanın tüm çocuklarını kolluma ve koruma yeteneğimizle,şiddete geçit vermeyen üretim gücümüzle,yaratıcılığımız ve sınırsız düş gücümüzle mücadeleye devam edeceğiz.

8 Mart dünya emekçi kadınlar günü nedeni ile son yıllarda artarak süren kadına karşı şiddeti nefretle kınıyoruz.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Laik Demokratik Sosyal Hukuk devleti olan Cumhuriyetimizle kazandığımız haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

HBR: ALİ KÖKSAL