• Dolar 7,4294
    Euro 8,982
  • Altın 412.302
    Bist 1471.39
  • Ankara

BİZ '' BU BÜYÜK DESTANIN ZAFERİN EV SAHİBİYİZ''

CHP ,ESNAF ZİYARETİ TURUNDA

POLATLI ÇİFTÇİSİNE % 90 HİBELİ BUĞDAY TOHUMU DESTEĞİ

BAŞKAN DEMİR, ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ

BAŞKAN YAVAŞ'A BİR ŞEFFAF YÖNETİM ÖDÜLÜ DAHA

SAHADA ÇALIŞAN MUHABİR AŞILANMALI

Polatlı

Polatlı Haberleri

BAŞKAN YILDIZKAYA 2021 YILI HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

15.01.2021 09:48
BAŞKAN YILDIZKAYA 2021 YILI HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Polatlı Belediye başkanı Mürsel Yıldızkaya 2021 yılı ilk toplantısında 2020 değerlendirmesi yaparak 2021 yılı yatırım programını açıkladı. Polatlı Belediyesi bünyesinde hali hazırda devam eden projeler ve bu yıl hizmete girmesi planlanan yatırımlara ilişkin meclis üyeleri ve Cumhur ittifakı tarafları beraberliğinde basın açıklaması yaptı. Başkan Yıldızkaya pandemiye rağmen Polatlı Belediyesinin planladığı hedeflerine ulaştığını belirterek 2019 yılı planlanan yatırımlarından taviz verilmeden tamamlandığını , işsizlik noktasında ise Polatlı da 10 binden fazla vatandaşı işverenle buluşturduğunu aktararak işsizlikle savaşımız devam edecek “dedi.

Polatlı Belediye başkanı Mürsel Yıldızkaya 2021 yılı ilk toplantısında 2020 değerlendirmesi yaparak 2021 yılı hedeflerini açıkladı. 2021 yılının Polatlı için önemli bir yıl doğunu vurgulayan Başkan Yıldızkaya Sakarya Meydan Muharebesinin 100. Yıldönümüne dikkat çekti. 2021 yılı 100. Yıl kutlamalarına ilişkin konuşan Yıldızkaya “ pandemi koşulları olsa bile bu yıl 2021 yılı Sakarya Meydan Muharebesinin 100. Yılını belleklere kazıyacağız” dedi.

KISITLAMALARDA VATANDAŞLARIMIZ EVDEYKEN BİZ BUNU BİR FIRSATA ÇEVİREREK DAHA RAHAT BİR ORTAMDA ÇALIŞMA İMKANI SAĞLADIK VE BİZ SAHADA OLDUK

  1. Yıldızkaya, “Bu süreçte Polatlı Belediyesi olarak biz, devletimizin almış olduğu kararları bütün kararları harfiyen uygulayarak, kısıtlamalara uyarak, görevlerimizi en iyi şekilde yapma gayreti gösterdik. Kısıtlamalarda vatandaşlarımız evdeyken biz bunu bir fırsata çevirerek daha rahat bir ortamda çalışma imkanı sağladık ve biz sahada olduk. Hatta sloganımız da “ Siz evde kalın sahada biziz” sloganı ürettik. Bu çerçevede özellikle şehirde ki bütün kamu kurumlarının resmi kurumların, özel sektörün, iş yerlerinin hatta konutlarında hemen hemen hepsine ulaşmaya gayret gösterdik. Apartmanlardan, bahçeli evlere, resmi kurumlardan, okullara camilere, meydanlara sokaklara kadar cadde cadde, sokak sokak dezenfekte çalışmaları yaptık. Araçları dezenfekte ettik. Hatta Eskişehir yolundan geçen araçlara bile katkıda bulunmaya çalıştık. Ben şunu söyleyebilirim, ebetteki Polatlı’mızda vakaların çok olduğu günler oldu ama biz Polatlı Belediyesi olarak, bu konuda vicdanen müsterihiz. Bütün arkadaşlarımız, bütün çalışanlarımız mesai tanımadan, hatta bir çoğu da mesai almadan çok fedakar çalıştılar. Ben buradan onların hepsine ayrı ayrı teşekkür etmek isterim. Bütün personelimize teşekkür etmek isterim. Çevre korumada görevli arkadaşlarımızdan, zabıta Müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımıza, temizlikte çalışan arkadaşlarımıza, park ve bahçelerdeki arkadaşlarımıza, fen işlerine, bütün sahada çalışan arkadaşlarımıza özellikle büyük gayret gösterdiler diye düşünüyorum.

BU ŞEHİR DE BİR KİŞİ BİLE AÇ VE AÇIKTAYSA, BİR ÇOCUKTA YATAĞINA AÇ GİRİYORSA ŞAHSEN BİZ BU OLAYDAN KENDİMİZİ SORUMLU HİSSEDERİZ

Bu süreç aynı zamanda ekonomik anlamda da bir takım zorluklar getirdi. Pandemi birçok alışkanlıklarımız değiştirdi. Birçok yaşam şartlarımı o sıcak ilişkilerimizi değiştirdi. Tabii biz Polatlı Belediyesi olarak her yıl yapmış olduğumuz ihtiyaç sahiplerine olan sosyal yardım bütçemizi 2020 yılında arttırdık. Gerek gıda paketleri dağıtımında, gerek hilal kart adını verdiğimiz, aslında biz gıda paket yardımını bırakmıştık. Hilal kart ile ulaştırıyorduk. Ama bu süreçte tekrar geri dönerek hem hilal kartı hem gıda paketlerini, sıcak yemek dağıtımlarını arttırdık. Özellikle bu 65 Yaş üstü evde yalnız yaşayan bireylerin gelirlerine bakmazsınız imkanları olup olmadıklarını aramaksızın kısıtlama dönemlerinde bu insanlarımıza her gün binlerce insana sıcak yemeklerimizi ulaştırdık.

LÜTFEN BİZE BİLDİRİN!!!

Tabii Gönlümüz ister ki ekonomik sıkıntı yaşanmasın aç açıkta kalmasın. Bu şehir de bir kişi bile aç ve açıktaysa, bir çocukta yatağına aç giriyorsa şahsen biz bu olaydan kendimizi sorumlu hissederiz. İmkanlarımız dahilinde herkese, koşmaya, ulaşmaya elimizi uzatmaya, onlarla imkanlarımızı paylaşmaya gayret gösteriyoruz. Bu süreçte malum kış günleri geldi. Şuanda da belki bizim ulaşamadığımız bu şehirde hakikaten aç ve açıkta olan insanlar varsa, ihtiyaç sahipleri varsa Buradan sesleniyorum; Bütün kamuoyuna basın aracılığı ile sesleniyorum Lütfen Bize bildiriniz. Biz bilinen herkese ulaşmaya gayret gösteriyoruz. Tabii bizim elimizde envanterimiz var ama bilemediklerimiz, ulaşamadıklarımız vardır. Bunun için istirham ediyorum Lütfen, bize bildiriniz bu şehirde hiç kimsenin aç ve açıkta kalmasına müsaade etmeyelim. Zaten böyle bir şey olurda bildirilmezse bu bir vebalde bunu bilip de söylemeyenlerin olur. Tabii ki Belediyeler birçok projeler yapar. Mimari projeler yapar. Devasa tesisler yapar: Parklar, bahçeler, yollar yapar ama bu şehirde insanlar mutsuzsa, insanlar hakikaten açsa ihtiyaçları vara ve buna da ilgisizse bence o belediye çok başarılı bir belediye sayılmaz. O sosyal tesisler ve diğer hizmetlerin hemen hemen tamamı bizim asli görevimiz zaten bunları yapmak durumundayızdır. Buradan ben bunu da özellikle belirtmek istedim.

İŞSİZLİKLE SAVAŞIMIZ DEVAM EDECEK

  1. önemli bir sorun. Özellikle Türkiye’de genç ve eğitimli işsizler ordusu var. Çocuklarımız, Üniversite okuyorlar okullarını bitiriyorlar tabii ki işe ihtiyaçları var. Bunların hepsini kamuda işe yerleştirmekte mümkün değil zaten. Ama biz biliyorsunuz 2014 yılında bir istihdam merkezi kurmuştuk geçen dönem göreve gelir gelmez. Geçen dönemden itibaren 10 binden faza vatandaşımıza, kardeşimize, evladımıza hizmet götürmüş. Onların işe yerleşmelerine vesile olduk. Bakın biz iş vermedik ama işe yerleşmelerine vesile olduk. Aracılık ettik. Burada ki fedakar arkadaşlarımızın gayretleri ve çalışmalarıyla kendi araçlarımızla bu insanları önce talepleri topladık, daha sonra işveren talepleriyle bunları buluşturmaya çalıştık. Geçen sene bin 527 kardeşimize Polatlı açısından söylüyorum işe yerleşmesine biz vesile olduk. Ben bu durumu çok önemli ve kıymetli buluyorum ve bugün birçok belediye bunu örnek alarak benzer çalışmalar yürütüyorlar. Tabii ki Gönlümüz isterdi ki herkes işinde gücünde olsun, işsizlik hiç olmasın. Ama ülkemizin gerçeği bu konuya da biz elimizden geldiği kadar destek ve katkı verdiğimizi düşünüyoruz. Bu çalışmalar devam edecek. 2021’de ve 2022’de devam edecek inşallah işsizlik ile ilgili mücadelemiz, savaşımız Polatlı Belediyesinin imkanları ve konseptleri doğrultusunda devam edecek. Biz bir fabrika değiliz, fabrika açmıyoruz ama işverenlerle işçileri buluşturarak onların evlerine ekmek götürmelerine vesile oluyoruz.

100. YIL KUTLAMALARINI BELLEKLERE KAZIYACAĞIZ

2021 yılı Polatlı için çok önemli bir yıl. Çünkü; Bizim şanlı zaferimizin, Sakarya meydan Muharebesi’nin yüzüncü yıl dönümünü yaşıyoruz. Bu bize 19212de bizzat Atatürk önderliğinde ki Türk Milleti’nin yeniden Duatepe’de ayağa kalktığı yüzyıllardır devam eden geri çekilmeyi durdurduğu ve bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı; bu coğrafyaya, bu topraklara, gereken hassasiyeti gereken ihtimamı, gereken değeri ermek durumundayız. Zaten biliyorsunuz Polatlı Belediyesi ve ilgili kurumlar her yıl Sakarya ile ilgili çalışmalar yapıyorlar. Kutlamalar çerçevesinde. Yine malumunuz, ben geçen dönem göreve gelince 2014 yılında, POTA adında bir birim oluşturmuştuk. Polatlı tarihi alanlar tanıtım merkezi diye burada yetkili arkadaşlarımız var personelimiz gayret gösteriyorlar, çalışıyorlar. 2021 yılı çok daha önemli biz 2020’nin ikinci yarısı itibariyle bir grup arkadaşımız ile birlikte 2021 yüzüncü yıl kutlamalarıyla ilgili çok kapsamlı çalışmalar yaptık. Bundan kastım sadece son Eylül’ün ikinci haftasına sığdırılmış bir haftalık programlar değil. Bir tam yıla yayılan bir yıl boyunca yapılacak programları tespit ettik. Üzerinde çok az çalışmalarımız kaldı. Allah nasip eder ise Ocak ayı içerisinde ben bu çalışmalarımızı Polatlı’da ki bütün siyasi Partilerimizle, bütün sivil toplum Kuruluşlarımızla, kanaat önderlerimizle, halkımızla, vatandaşlarımızla paylaşmayı düşünüyorum. Polatlı Belediyesi olarak bizim 2021 yılı Sakarya Savaşı 100. Yıl kutlama programımız budur, katkılarınızı, önerilerinizi, desteklerinizi bekliyoruz diye çok büyük kapsamlı lansman toplantısı yapacağız. Bu işi sadece Polatlı Belediyesi biz yapmış olmak yerine hep beraber, bütün herkesin içerisinde olduğu bütün siyasi Partilerin içerisinde olduğu altını çiziyorum herkesin kenarından tuttuğu kapsamlı programlar planlıyorum. Bununla ilgili bütün resmi kurumlardan bütün yerel yönetimlerden, her türlü desteği alacağız. Ön görüşmelerimiz var yapıyoruz. İnşallah 2021 yılında bu yıl pandemi koşulları olsa bile Sakarya Zaferi’ni ve Polatlı’yı bütün belleklere kazımayı hedefliyoruz. Çünkü bu konuda en büyük zafiyetimizin tanıtım eksikliği olduğunu biliyoruz. Biz, son 6 -7 yılda bu konuda çok şey yaptık ama yeterli olmadığını; daha gidecek çok yolumuzun olduğunu, yapacak çok işimizin olduğunu söylemek istiyorum. İnşallah bunu da yine herkesin içinde olduğu toplantılar tertip ederek bunu hayata kavuşturacağımızı düşünüyorum. 2021 yılı İstiklal Marşı yılı kabul edildi. İstiklal Marşı’nın kabulü de 100. Yıldı. Biz bu ikisini Sakarya Meydan Muharebesi’yle Sakarya Zaferi’yle, Milli Mücadele ile bunları birleştirerek bunu devlet ricalinin de iştirak ettiği, katıldığı, sahiplendiği, destek olduğu bir program haline inşallah getirmeye gayret göstereceğiz.

 

POLATLI BELEDİYESİ İ PANDEMİYE RAĞMEN HEDEFLERİNE ULAŞTI

2020 yılı pandemi yılı olduğu için bazı kurumlar yerel yönetimler yatırımlarını kısıtlamaya gitti , frene bastılar.. Polatlı belediyesi 2019 yılında yapmış olduğu planlamadan taviz vermeden pandemi şartlarına rağmen hedeflerine ulaştı. Çok katlı otoparkımızı bitirdik hizmete açtık, Alparslan Türkeş Bilim merkezini taşıdık, gençlik merkezimi 19 mayıs tarihinde açmayı planlıyoruz.

Genlik merkezimizin içindeki kütüphanemiz 700 m2 herşey dijital olduğu kütüphane, baya bayan spor salonları eğlence merkezleri, meslek kursları bölümleri ile şehrin merkezinde herkesin rahatça ulaşabileceği bir yapıyı, 19 Mayıs Atatürk’ Anma ve Gençlik Spor Bayramı’nda hizmete açacağız.

YENİ BELEDİYE BİNASI 2022 YILINDA HİZMETE GİRECEK

  1. hizmet binamızın inşaatı hızla devam ediyor. Çok önemli bir yapı olacak. Belediyemizin mevcut binası eski bir yapı ve şehrin trafiğini sıkıştırıyor. Selçuklu mimarisi ile tüm birimlerimizi tek çatı altına toplayacağımız, bir bina olacak. Belediye binası bulunduğu bölgeye hareketlilik ve değer kazanacak.2022 yılının yaz ayında hizmete açacağız.

HEMŞERİLERİMİZE HAYIRLI OLSUN

Yenimahalle cephesinde iyileştirme yaptık. Çevre ve bakanlığımızla ortak bir projeydi. . Küçük dokunuşlarla güzelleştirme yaptık. Hemşehrilerimize hayırlı olsun.

BİR AKŞAM VAKTİ POLATLIYA GELENLER ÇOK ŞAŞIRACAKLAR

Bununla birlikte E-90 karayolunda ki orta refüjde yetki ve sorumluluk bizde olmağı halde hastane girişi ve sanayi çıkışına kadar alanda çok farklı dekoratif bir aydınlatma yapıyoruz İhalesini yapık nisan-mayıs aylarında biter. Uzun zamandan sonra bir akşam Polatlı ya girenlerin çok şaşıracaklarını düşünüyorum.

KARTALTEPE’DE HAK SAHİPLERİNİN ANAHTARLARI TESLİM EDİLECEK

Kartaltepe konutları ile ilgili Polatlı Belediyesi olarak ihaleyi iptal edip devraldık . Bitirdik çevre düzenlemesi yapılıyor 2 blok 104 dairenin İnşaatla ilgili herşey bitti. Çevre düzenlemesi bitmeden anahtar teslimi yapmayı düşünmüyoruz 104 dairemizin anahtarlarını vereceğiz hemen arkasından 3+1’lerin ihalesini yaparak 156 dairemizin 2021 yılı sonu bitirmeyi düşünüyoruz. İnşaatların zaten yüzde 45- 50 seviyesi yapılmış durumda Hak sahiplerine teslim etmiş olacağız.

PARKLARIMIZI KENDİ İMKANLARIMIZLA DAHA DÜŞÜK MALİYETLE YAPIYORUZ

Belediye birimlerimizden Park ve bahçeler müdürlüğümüz yeni parklar yapmaya devam ediyorlar. Kendi 3-5 dönümlük parkların tamamını kendi imkan ve ekipmanlarımızla çok daha ekonomik bir şekilde yapıyoruz. İhaleyle 1 milyona yapılacak bir işi kendi imkanlarımızla 5 bin liraya kadar düşürüyoruz.

 

Eskiden belediyenin hizmet sahası sadece şehir içiydi yasa ile kırsal mahallerimiz inde taleplerine cevap verdiğimizi düşünüyorum 2021 -20222 yılı için köy konağı yapacağımız 8 köyümüz var.

2021 YILINDA 150 BİN TON ASFALT SERİMİ PLANLANIYOR

Fen işleri özellikle bu sene Şentepe mahallesinde bu sene çok ciddi bir asfalt atağı yaptı. Hem kendi asfalt planet tesisimiz hem de büyükşehir asfaltları temin ederek ulaştırdık . Polatlı Belediyesi açısından son10 yılın asfalt atağı bu yıl oldu. 2021 yılında tüm zamanların en fazla asfaltını atacağız ASKİ şehri kazıyor asbestli boruların değişimi zaruretti. Şehir merkezimiz de hem kaldırım hem asfalt noktasında 150 bin ton asfalt planlaması yapıyoruz. Geçen yıl Şentepe bu yıl şehir merkezi rahatlayacak ardından diğer mahallere gireceğiz.

BELEDİYECİLİKTE ŞEHRİN PLANLANMASI ÖNEMLİDİR

Belediyecilikte bir başka önemli hususta planlamadır. Biz göreve geldiğimizde şehrin büyük bir bölümünde planlaması yapılmıştı, devam eden planlar vardı. Yapılmış ama uygulanamamış planlar vardı, İstiklal mahallesi gibi. Şuanda Büyükşehir Belediyesinde 1/5000’lil imar planı bitti bu günlerde askı süreci de tamamlanacak. Arkasından 1000’lik parselasyonları yapacağız. Şehri Hızlı tren istasyonundan hastanenin güney tarafının planı bitmiş olacak. Gülveren mahallesi parselesyon bağevlerine doğru planlama devam ediyor. Yenimahalle onaylandı bitti. Bu planlarla baktığımızda şehrin dört bir tarafının da imara açık olduğunu görüyoruz. Şehrin rantını her vatandaşımıza eşit şartlarda yatırım yapma fırsatı sunuyoruz. Bu planlamalar bittiğinde Polatlı’nın önümüzdeki 20 yıl belki daha fazla imar ihtiyacı olacağını düşünmüyorum.Köy planlarımız devam ediyor bitenler devam edenler var. Geçmişte imar planlarının tamamı Polatlı belediyesinin uhdesindeydi. Yasa bizi bu planlamalarda büyükşehir ile entegre olmaya yönetti. 2019-2020 yılı kapsamında Büyükşehir noktasında onaylanmayan planımız yok. Biz emsaller noktasında öneri sunuyoruz önerler büyükşehir meclisi komisyonunca değerlendiriliyor .

HAYVAN PAZARIMIZ ÇOK İSABETLİ BİR PROJE OLDU

Rutin yaptığımız yüzlerce iş var. Polatlı’dan günlük 100 ton çöp topluyoruz. Bunlar görünen çalışmalar değiller. Çevre koruma müdürlüğümüzün çalışmaları var. hayvan pazarı çok canlı çevre il ve ilçelerden tüccarlar geliyor. Ekonomik anlamda hem esnafımızın he tüccarların gelir elde ediyorlar. Bu noktada hayvan pazarımız ok isabetli bir proje oldu.

SPOR BAKANLIĞI ONAYLARSA 2021 YILINDA ATIŞ POLİGONU SEMT SAHALARI VE SPOR TESİSLERİ VAR

2021 yılı için Spor bakanlığımızın önünde bekleyen projemiz var. Semt sahaları Belediye spor tesisi atış poligonu yapılması onay aşamasında . Geçerse 2021 yılında hayata geçirmiş olacağız.

ÇARŞI İÇİN KOMPLE AYDINLATILACAK

Önümüzdeki yıl şehir merkezimizi aydınlatmayı planlıyoruz. Şehrimizde özellikle merkezde bazı noktalar çok karanlık . Bu görev belediyenin değil Tedaş’ın. Onlarda kendi konseptlerince yaptıklarını düşünüyor. Bu çalışma ile Çarşımızı ışıl ışıl yapmayı planlıyoruz. Bizim için bir maliyeti var. Bunu yapabilirsek çarşı esnafımızın da çalışma sürelerinin uzayacağını alışveriş ortamın olacağını düşünüyorum.

BELEDİYE KİRACILARINDAN BELİRLİ AYLARDA KİRA ALINMAYACAK

  1. yılının planlarımız çerçevesinde geçti. Pandemiden tüm Türkiye gibi bizde etkilendik. Belediye olarak kiracılarımıza kira artışı yapmama noktasında karar aldık. Hatta bazı aylarda kira almamayı planlıyoruz.. Esnafımıza destek olmaya gayret gösteriyoruz.Yapılan her şey çakılan bir çivi bu şehre yapılan bir iştir. Bundan herkesin her kesimin mutlu olması gerekiyor”dedi.