• Dolar 8,058
    Euro 9,6752
  • Altın 460.376
    Bist 1408.14
  • Ankara

HİLAL KART İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE ULAŞTIRILIYOR

Polatlı'ya şehit ateşi düştü

YILDIZKAYA: TÜM KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM

DEMİR: ŞEHİTLERİMİZİ, HÜRMETLE YÂD EDİYORUM

AVCI: ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM

Ovacık, “Şehitlerimizin yeri; Milletimizin Harim-i İsmet'indedir”

Polatlı

Polatlı Haberleri

BULACAK, İŞLETMELERİ DENETLEDİ

08.03.2021 09:43
BULACAK, İŞLETMELERİ DENETLEDİ

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Haftalık Tematik Denetimler konulu ek denetim genelgesi gönderdi. Bu genelge kapsamında İlçemiz Kaymakamı Murat Bulacak , restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane gibi yeme içme yerleri ile kahvehane, kıraathane, kır/çay bahçesi, dernek lokali gibi umuma açık yerler park, bahçe, cafeleri denetledi. Bulacak esnaf ve vatandaşlara hijyen, sosyal mesafe ve maske tedbirlerini hatırlattı.

“TEDBİRLERİ ASLA GEVŞETMEYELİM”

Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, kontrollü normalleşmenin ardından ilçemizde uzun bire sonra kaldırılan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasında dükkanları denetledi, esnaf ve vatandaşlara hijyen, sosyal mesafe ve maske tedbirlerini hatırlattı.

Denetimleri sırasında, esnaf ve vatandaşlarla bir süre sohbet ederek hatırlarını soran Kaymakam Murat Bulacak, vatandaşlarımızdan, hepimizin sağlığı için maske, sosyal mesafe ve temizlik kuralları konusunda hassasiyet göstermelerini ve tedbirleri asla gevşetmemelerini istedi. Vatandaşlarımızdan önemle rica ediyorum; lütfen tedbirleri asla gevşetmeyelim. Eğer tedbirleri gevşetirsek yüksek riskli gruplara dâhil olursak eskisi gibi tekrar kısıtlamalara maruz kalabiliriz. Bu da vatandaşımızı ve esnafımızı tekrardan zor duruma düşürür.” dedi.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Haftalık Tematik Denetimler konulu ek denetim genelgesi gönderdi. Valiliklere gönderilen genelgede alınan kararlar şu şekilde sıralandı:

İl bazında yumuşatılan tedbirlerden ötürü salgın boyutuyla yeni olumsuzlukların ve vaka artışlarının yaşanmaması için denetim ekipleri marifetiyle yapılacak çalışmalar haftalık bir program dahilinde icra edilecek.

Denetim programları oluşturulurken hiçbir alanın denetim dışı kalmasına müsaade edilmeksizin haftalık konu/faaliyet bazlı planlamalar yapılacak.

Bu doğrultuda 06.03.2021 Cumartesi gününden itibaren bir haftalık konu bazlı tematik genel denetim faaliyeti gerçekleştirilecek olup diğer günlerde denetlenecek alanlar şu şekilde olacak:

6 Mart Cumartesi restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane gibi yeme içme yerleri ile kahvehane, kıraathane, kır/çay bahçesi, dernek lokali gibi umuma açık yerler,

7 Mart Pazar otel ve konaklama tesisleri, kayak otelleri ve tesisleri,

8 Mart Pazartesi şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan her türlü toplu ulaşım araçları (okul servisleri dâhil) ile havalimanı/gar/otogar gibi yerler,

9 Mart Salı berberler/kuaförler/güzellik merkezleri, hamamlar, saunalar, masaj salonları,

10 Mart Çarşamba internet kafeler/salonları, düğün ve/veya nikâh salonları, lunapark/tematik parklar, ganyan, ı̇ddaa ve milli piyango bayileri,

11 Mart Perşembe cadde, sokak, meydan gibi yerlerde maske denetimi, Halı sahalar/spor tesisleri ile cami ve mescitler,

12 Mart Cuma AVM’ler, marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler Kurulma/faaliyette bulunma süresi yöreden yöreye farklılık gösteren pazaryeri/semt pazarı, sosyete pazarı gibi yerlerin kurulu olduğu/faaliyette bulunduğu günlerde denetlenmesi sağlanacak.

Genelgede kontrollü normalleşme döneminde illerin belirlenmiş kriterler doğrultusunda düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak 4 gruba ayrıldığı ve il bazlı tedbirlerin de bu risk gruplarına göre belirlendiği hatırlatıldı. Bu doğrultuda Mart ayında risk gruplarına göre uygulanacak tedbirlerin valiliklere bildirildiği ifade edildi.

 

HBR: AYŞE KÖKSAL