• Dolar 8,7513
    Euro 10,3865
  • Altın 495.493
    Bist 1391.06
  • 18° Ankara

KIZILAY'DAN KAN BAĞIŞINA DAVET

GELECEĞİN HAFIZLARI BELGE ALDI

OSB DE 1500 PERSONEL AŞILANIYOR

BAŞKAN DEMİR, ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

ÜLKÜ OCAKLARINDAN ZİYARETLER DİZİSİ

EFSUNLU YÜZBAŞI - İSMAİL NACİ"

Polatlı

Polatlı Haberleri

İSTİKLAL BAYRAMIMIZ KAHRAMAN ECDADIN TORUNLARINA EMANET

10.06.2021 09:23
İSTİKLAL BAYRAMIMIZ KAHRAMAN ECDADIN TORUNLARINA EMANET

Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. Yıl dönümü kutlamaları Sakarya Meydan Muharebesinde büyük rol oynayan şehirlerden start aldı. Milli mücadelenin üç kilit şehri Polatlı, İnebolu ve Dumlupınar kardeş şehir protokolün imza attı. Kahraman şehirlerin temsilcileri İnebolu’da buluştu. Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. Yıl dönümü kutlamaları kapsamında Polatlı Belediyesi tarafından Zafer Yolculuğuna çıkartılan İstiklal Bayrağı İnebolu’da gerçekleştirilen Kardeşlik Protokolü İmza Töreni’nin ardından Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından İnebolu Belediyesi’ne teslim etti.

 

 

 

 

 

Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. Yıl dönümü kutlamaları kapsamında Polatlı Belediyesi; Kurtuluş Savaşı’nda Karadeniz kıyılarından bozkırın içlerine taşıdığı lojistik destekle milli mücadeleye büyük katkıda bulunan İnebolu ile kardeşlik protokolüne imza attı. Kastamonu’nun İnebolu İlçesi’nde gerçekleştirilen törenle Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay iki kent arasındaki kardeşlik protokolüne imzalandı. Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. Yıl dönümü kutlamaları kapsamında Polatlı Belediyesi tarafından Zafer Yolculuğuna çıkarılan İstiklal Bayrağı; Kardeşlik Protokolü İmza Töreni’nin ardından Başkan Yıldızkaya tarafından İnebolu Belediyesi’ne teslim etti.

BİZLER BÖYLE BİR ECDADIN EVLATLARIYIZ

İnebolu’da gerçekleştirilen törende İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay yaptığı konuşmada “ kılkış ve panter zırhlıları İnebolu açıklarına geldiler ve şehrimizi bombardıman altına aldılar. Bugün kahraman ecdadımız bir sahra topu ile Anadolu’nun girişini düşmanlara kapattı. O gün bir sahra topu ile yapılan mücadele bugün bizlerin bu cennet vatana sahip olmamızı sağladı. Bizler böyle bir ecdadın evlatlarıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’de tek İstiklal madalyalı ilçe Olma gururu ve şerefini bize bahşetti. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da kulağım İnebolu’da sözünü hak etmeye başladık.

KARDEŞ ŞEHİR OLARAK POLATLI İLE DAHA SIKI İLİŞKİLER KURACAĞIZ

Türkiye’ye bunu nasıl daha güzel duyabiliriz diye valimiz ve vekillerimizle görüşmeler yaptık. Atatürk istiklal yürüyüşü Gençlik ve spor bakanlığı uhdesinde yapılmaya başlandı ve bundan sonra devam edecek. İkinci bir hazırlık daha yaptık Cephanelerin gittiği Polatlı Polatlı’dan da Dumlupınar bu üç kadim şehir bugün kardeş şehir protokolü imzaladık. Geçmişteki birlikteliğimizi milli şuuru genç nesillerimize duyurmak için imzalarımızı attık. Kardeş şehir olarak Polatlı ve Dumlupınar ile daha sıkı ilişkiler kuracağız. Başkanlarımızla istişare ettik bu üçlü çalışma da halkayı daha genişleteceğiz. “dedi.

YILDIZKAYA “TARİH ŞAHİT Kİ BU ŞEHİRLER KAHRAMAN ŞEHİRLER”

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ise “ bugün bu anlamla günde aranızda olmaktan büyük bir onur duyduk.2019/2023 yılları arasında milli mücadelenin 100. Yıl silsilesi. Bu mücadelede İnebolu, Polatlı Dumlupınar ve başka şehirlerimiz tarihi yol oynadılar büyük kahramanlık gösterdiler . İsimlerimizin önünde gazi , kahraman, şanlı yazmasa da tarih şahit ki bu şehirler kahraman şehirler bu şehirlerin evlatları kahramanların evlatlarıdır.

İSTİKLAL BAYRAĞIMIZ TÜRKİYE’Yİ DOLAŞIYOR

Bu yıl Büyük Türk zaferi Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. Yıl olması hasabi ile her yıldan daha farklı programlar icra ederek bir yıl sathına yaydık. İstiklal bayrağı projemizi 12 mart'ta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurundan teslim alarak milli mücadeleye ev sahipliği yapmış il ilçe beldelerimizi ziyaret ediyor milli ruhu heyecanı güçlendirmek çocuklarımıza ,gençlerimize bu destanının nasıl yazıldığını anlatmak için proje geliştirdik.

İnebolu, Dumlupınar ve diğer şehirlerimizle daha güçlü ilişkiler kurarak bu tarihi görevi yerine getirmek istiyorum. Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehirlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

DÜŞMAN 100 YIL ÖNCE POLATLI DA DURDURULDU

Dumlupınar belediye başkanı Şemşettin Akağaç “ Cumhuriyet’e giden yolda tüm varlığı ile yer almış üç şehrin temsilcileri olarak 100. Yılda göstermiş olduğumuz bu dayanışma hepimize hayırlı olsun. Atalarımızın fedakarlığı bizleri bir araya getirmiştir. 100 yıl önce düşman Polatlı’da durdurulmuş bir yıl sonra Dumlupınar’dan kovulmuştur. Bu başarının kilit noktası Anadolu'nun dünyaya açılan kapısı İnebolu olmuştur. Her şeyi burada yurt içine kağnı ile mühimmat taşıyan atalarımıza borçluyuz. Onların torunları olarak bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bizlere bugünleri yaşatan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnetle yad ediyorum” dedi.

MÜHİM OLAN AZİZ TÜRK MİLLETİNDE KURTULUŞ SAVAŞI’N DA FEDAKARLIKLARINIZ VE İNSANLARIN GÖNLÜNDEKİ İSMİNİZ

Kastamonu Valisi Avni Çakır törende yaptığı konuşmada “ 9 Haziran İnebolu’muzun şeref ve kahramanlık gününü bir kez daha kutluyorum. Dün hepiniz hemen hemen buradaydınız. Çok güzel bir etkinliğe İnebolu’muz ev sahipliği yaptı. Sayın Bakanımızın da katılımı ile Atatürk ve İstiklal Yolu yürüyüşümüzün başlangıcını hep beraber buradan gerçekleştirdik. Çok güzel bir program oldu. Özellikle şehir gezimiz de halkımızın ilgisi, alakası bundan sonraki süreç açısından da bizi son derece umutlandırdı. Yarınlara ilişkin umutlarımızı çok daha güçlendirdi. İnşallah bundan sonraki süreçte bakanlığımızın da himayeleri ile çok daha görkemli çok daha geniş katılımlı , hem İnebolu’muzun bu süreçteki önemini tüm ülkemize ve dünyaya göstermek hem de şehit ve gazilerimizin şanlarına yakışır bir şekilde yad etmek amacıyla , bunları da gençliğimize öğretmek amacıyla çok daha büyüyen rakamlarla katılımlarla icra edeceğiz. Belediye başkanlarımız çok güzel ifade ettiler. Kimimizin adında gazi, kimimizde kahraman var ama mühim olan aziz Türk milletinde Kurtuluş Savaşı’n da fedakarlıklarınızda ve insanların gönlündeki isminiz. Burada İnebolu bu anlamada lojistikte Kurtuluş Savaşımızın en önemli noktalarından bir tanesidir.. Buradan taşınan cephane sırasıyla Çankırı’mıza , Ankara’mıza akabinde de Topçular yatağı , yine milli mücadelemizin önemli noktalarından bir tanesi Polatlı ilçemize geldi. Oradan da yine cephe hattında hem de uç noktalara taşınmasına vesile oldu. ilkokula başladığımıza milli mücadelede tarihimizle alakalı ilk öğrendiğimiz ilçelerimizden , illerimizden birtanesidir Dumlupınar.

BU YÜRÜYÜŞÜ İZMİR’E KADAR ÇANAKKALE’YE KADAR UZATMAMIZ GEREKİYOR

Kastamonu olarak İnebolu Atatürk-İstiklal Yolu olarak buradan başlayıp 95 km. Sonra Kastamonu merkezde biten bir yürüyüş biliyorsunuz tertip ediyoruz. Sevgili başkanlarımızın da burada olması gösterdi, bizim bu yürüyüşü buradan İzmir’e kadar Çanakkale’ye kadar uzatmamız gerekiyor.

Buradaki bayrağımızı sırasıyla Çanakkale’deki dostlarımıza kardeşlerimize , Ankara’ya , Polatlı’ya, Kütahya’ya ,Afyon’a cephe hattında bunu götürüp bunu ülke bazında çok daha büyük bir etkinlik olarak kutlamamız gerekiyor. Bu da sevgili başkanlarımızın bayrak devir teslimi haricinde ilk defa yapmaları bunun kıvılcımı .İnşallah bunu çok farklı etkinlikler olarak önümüzdeki yıllarda hep beraber icra edeceğiz. Şerife Bacıların torunları, Halime Bacıların torunları sizi size anlatmaya gerek yok. Türk insanının kalbinde yeriniz müstesna. Sizlerin zamanında burada yapmış olduğunuz fedakarlıklar milli mücadeledeki yeriniz zaten tüm Türkiye’nin gönlünde en müstesna yerde. Bizler tekrar bu huzurda toplanarak inşallah onların bu konudaki Türk tarihine vurmuş oldukları altın mührü Kurtuluş Savaşı’na vurdukları altın mührü yad etmek , milletimizi toplamak amacıyla , şu an sembolik bir toplantıdayız ama her zaman kalbimizdeki yerleri müstesna. Sözlerime son verirken başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadelede aziz vatanımızın kurtuluşu sırasında şehit düşen gazi olan ve daha sonra ebediyete intikal eden tüm gazi ve şehitlerimizi bir kez daha rahmet , minnet ve şükranla yad ediyorum.”dedi.

İSTİKLAL BAYRAĞIMIZ 22 AĞUSTOS'TA DUATEPE’YE GELECEK

Aşkın Zaferi Türk’ün Mührü Sakarya’ parolasıyla Polatlı Belediyesi tarafından Zafer Yolculuğu’na çıkartılan İstiklal Bayrağı; Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. Yıl dönümü kutlamaları kapsamında 22 Ağustos 2021 tarihinde bisiklet grupları tarafından Türk’ün makus talihinin yenildiği Duatepe’ye getirilecek. İstiklal Bayrağı Polatlı Duatepe'de düzenlenecek törenin ardından; 2022 Yılı içerisinde gönüllü bisiklet grupları eşliğinde karayolu aracılığıyla Afyon Batı Cephesi Karargahı, Karacahisar, Şuhut, Dumlupınar, Uşak ve İzmir rotasında milli mücadele yolculuğunu sürdürecek.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ