• Dolar 7,6673
    Euro 8,9583
  • Altın 465.164
    Bist 1096.16
  • 16° Ankara

MİNİ MİNİ BİRLER DERS BAŞI YAPTI

ŞENTEPE ASKİ YENİDEN HİZMETE AÇILACAK

YILDIZKAYA EĞİTİM ÖĞRETİM YILINI TEBRİK ETTİ

CAMİNİN HALILARI BELEDİYEDEN

DEMİR “EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN”

KİTAPLAR ÇADIRLARA ULAŞTIRILDI

Polatlı

Polatlı Haberleri

 MÜFTÜ KURBAN BAYRAMINA İLİŞKİN MERAK  EDİLENLERİ AÇIKLADI

30.07.2020 07:44
 MÜFTÜ KURBAN BAYRAMINA İLİŞKİN MERAK  EDİLENLERİ AÇIKLADI

 

 Polatlı Müftülüğü kurban bayramına bir gün kala  duyuru yaptı. Polatlı2da kurban bayramı namazı kaçta kılınacak?  Bayram namazına ilişkin hususlar neler? Vekaletle kurban bağışı nasıl oluyor?  Hepsi bu haberde…

 

 Bayram Namazına gelen vatandaşlarımızın sosyal mesafeye uygun, maskeli bir şekilde, seccadesini yanında getirerek ve abdestini evde alarak camiye gelmelerini önemle talep ediyoruz.COVİD -19 salgın hastalığı nedeniyle Camilerimizde din görevlilerimizce sosyal mesafeli cami kapasiteleri belirlenmiş olup, ihtiyaç durumunda uygun olan cami bahçelerinde de namaz kılınabilecektir.

.

VEKALETLE KURBAN BAĞIŞI İLE İLGİLİ HUSUSLAR

-      Polatlı Müftülüğümüzce 2020 Yılı Vekaletle Kurban Bağışı Programımız kapsamında 30.07.2020 Perşembe Arefe günü de dahil olmak üzere, internet bankacılığı, Müftülüğümüz, Cumhuriyet Meydanındaki standımız, mobil bağış uygulamamız ve www.tdv.org online bağış sayfamızdan kurban vekalet alımına akşam saat 18:00’a kadar devam edilecektir. Vekaletle kurban kesim ücretleri Yurtiçi 975 TL Yurtdışı 825 TL’dir.

-      Dinimizce uygun görülmeyen  “Kesimsiz Kurban Bedeli” gibi dini amacına uygun olmayan kampanyalar hususunda vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını önemle hatırlatırız.

 

BAYRAM NAMAZI İLE İLGİLİ HUSUSLAR

-      30 Temmuz 2020 Perşembe günü sabah namazından itibaren farz namazlarından sonra teşrik tekbirlerine başlanıp bayramın dördüncü günü olan Pazartesi günü  ikindi namazını müteakip bitirilecektir.

-      Polatlı ilçemizde 31 Temmuz Cuma günü  sabah ezanı 04.40’ta okunacak olup, sabah namazı 05.10 da, kılınacaktır.

-      Kurban Bayram Namazı İlçemizde saat 06.23’te kılınacaktır.

-      Bayram Namazına gelen vatandaşlarımızın sosyal mesafeye uygun, maskeli bir şekilde, seccadesini yanında getirerek ve abdestini evde alarak camiye gelmelerini önemle talep ediyoruz.

-      COVİD -19 salgın hastalığı nedeniyle Camilerimizde din görevlilerimizce sosyal mesafeli cami kapasiteleri belirlenmiş olup, ihtiyaç durumunda uygun olan cami bahçelerinde de namaz kılınabilecektir.

-      Bayram namazından sonra bayramlaşma adına musafaha (tokalaşma) yapılmayacak olup, Bayram boyunca bayramlaşmalarımızı uzaktan gönül selamıyla yapalım.

 

KURBANLA İLGİLİ DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

-      Kurban kesimi Bayram Namazından sonra başlayacaktır. Öncesinde yapılacak kesimler dini hükümlere uygun değildir.

-      Kurbanların fiziki durumu, sağlık ve yaş durumu (Büyükbaş hayvanlarda 2 yaşını doldurmuş olması) hususlarına dikkat edelim.

-      Damızlık yeteneği olan dişi hayvanların kurban edilmemesine dikkat edelim.

-      Kesim esnasında ve kesimden sonra görüntü kirliliği oluşturacak durumlardan uzak duralım.

-      Kurbanların ehil kişiler tarafından kesilmesi ve hayvanlara eziyet edilmemesi konusuna dikkat edelim.

-      Mümkünse kurbanların kesim yerlerinden randevu almak suretiyle kesilmesi ve Bayramın birinci günü kalabalığı önlemek adına ikinci ve üçüncü günü kesilmesi gibi konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bütün halkımızın bayramını tebrik eder dünyamıza huzur ve barış getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederiz.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ