• Dolar 8,754
    Euro 10,3906
  • Altın 495.67
    Bist 1391.06
  • 18° Ankara

KIZILAY'DAN KAN BAĞIŞINA DAVET

GELECEĞİN HAFIZLARI BELGE ALDI

OSB DE 1500 PERSONEL AŞILANIYOR

BAŞKAN DEMİR, ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

ÜLKÜ OCAKLARINDAN ZİYARETLER DİZİSİ

EFSUNLU YÜZBAŞI - İSMAİL NACİ"

Polatlı

Polatlı Haberleri

VALİ YARDIMCISI ÖZKAN POLATLI’DA ÜRETİM TESİSLERİNİ İNCELEDİ

20.11.2020 10:01
VALİ YARDIMCISI ÖZKAN POLATLI’DA ÜRETİM TESİSLERİNİ İNCELEDİ

Vali Yardımcısı Ayhan Özkan Mesaisini Polatlı’ya ayırdı. Perşembe sabahı mesaisine Polatlı Kaymakamlığı ziyareti ile başlayan Vali Yardımcısı Ayhan Özkan ilçede Kaymakam Murat Bulacak ve Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ile görüştü. Polatlı’da üretim tesislerinde dolaşan Vali Yardımcısı Özkan Eskıkarsaklı mahallesi Sulama Kooperatifi ve güneş enerjisiyle çalışan su pompaj sistemi bıoagaz tesisini yerinde inceledi.

 

 

Polatlı Eskikarsak Mahallesi Sulama Kooperatifi , güneş enerjisiyle çalışan su pompaj sistemi bıogaz inceleme tesisinde inceleme yapan Ankara Vali Yardımcısı Ayhan Özkan ilçede tarım Müdürlüğü ve ziraat odasında ilçenin tarımını dinledi..

VALİ YARDIMCISI ,KAYMAKAMLIK VE BAŞKANLIK MAKAMINDA

Ankara Vali Yardımcısı Ayhan Özkan Polatlı da bir diz temaslarda bulundu. Polatlı’da tarımsal üretim tesislerini inlemek üzere ilçeye gelen Vali Yardımcısı Özkan’ın ilk durağı Polatlı Kaymakamlığı oldu. Sabah saatlerinde ilk ziyaretini Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak’a yapan Ankara Vali Yardımcısı Ayhan Özkan Kaymakam Bulacak’ta ilçeye ilişkin bilgiler alarak yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar , Vefa Sosyal Destek Grupları,Salgın Denetim Merkezi ve Filyasyon Çalışma Gruplarının çalışmaları ile Mera ıslah konularını istişare etti.

BAŞKAN YILDIZKAYA İLE BİR ARAYA GELDİ

Ankara Vali Yardımcısı Ayhan Özkan Polatlı Belediye Başkanlığını ziyaret etti. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ile görüşen Özkan Polatlı üzerine sohbet etti. Belediye Başkanı Yıldızkaya Vali Yardımcısı Özkan’a Polatlı’nın simgesi Mehmetçik heykelini takdim etti. Başkan Yıldızkaya Vali Özkan’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederken Vali Özkan Yıldızkaya’ya çalışmalarında başarılar diledi.

GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN SU POMPAJ SİSTEMİNİ İNCELEDİ

Polatlı’da üretim tesislerini yerinde inceleyen Ankara Vali Yardımcısı Ayhan Özkan Polatlılı 70 çiftçi tarafından kurulan Eskikarsak Sulama Kooperatifi’ni ziyaret etti. Kooperatif yetkililerinden güneş enerjisiyle çalışan su pompaj sistemi hakkında bilgi aldı.

POLATLI TARIMINA İLİŞKİN BRİFİNG VERİLDİ

Polatlı turunda İlçe tarım müdürlüğünü ziyaret eden Ayhan İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü’den ilçenin tarımına ilişkin bilgi aldı. Sütçü brifingde “3.523.000 dekar arazi varlığına sahip olan İlçemizin 2.187.000 dekarlık alanı üzerinde tarımsal faaliyet yapılmaktadır. Söz konusu alanın 373.000 dekarlık kısmında ise sulu tarım yapılmaktadır.1.020.000 dekarlık mera varlığı bulunmaktadır.16.000 dekarlık ormanlık-çalılık ve fundalık alan, 290.000 dekarlık alan ise tarım dışı alan olarak bulunmaktadır.Özellikle ürettiğimiz kuru soğan ülkemizin tüketiminin %37 sini karşılamaktadır.(Ancak 2020 yılı içerisinde Sakarya Nehri ve Porsuk Çayında yaşanan su sıkıntılarından dolayı normal yıllarda 400.000 ton kapasitemiz bu sene 275.000 tona düşmüştür. İlçemizde yetişen buğdayın ekmeklik kalitesi ülkemizde yetişen en kaliteli ekmekli buğdayıdır.Polatlı da üretimi yapılan bitkisel ürünler de : tarla bitkilerinde toplam : 1.783.380 ,sebze üretim alanlarında :22.905 ,meyve üretim alanı : 4.063 .Hayvan varlığı ve hayvansal üretimde :88.000 büyükbaş, 275.000 küçükbaş bulunmaktadır.

POLATLI DA ÇKS KAYITLI ALAN VE KİŞİ SAYISI

  1. Kayıtlı İşletme Sayısı (2020) : 8865

Çks Kayıtlı Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği İşletme sayısı : 1.451

  1. 372.966 da tarım arazisinde sulama yapılmaktadır. Yaklaşık 220.000 dekar tarım arazisi akarsulardan temin edilen su ile geri kalan tarım arazisi kuyulardan temin edilen su ile sulanmaktadır. 2020 yılı içerisinde 5 ekiple beraber 1.550.000 dekarlık alanda süne zararlısına karşı yapılan survey çalışmaları sonucunda 143.500 dekarlık alanda mücadeleye karar verilmiş ve yapılmıştır. Soğan depolarında yaşanan çürüklüklerin önüne geçmek için Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa yürütülen çalışmalarımız devam etmektedir. 2020 yılında 77 adet Tohum Yetiştiriciliği Belgesi düzenlenip, çiftçilerimize teslim edilmiştir.”dedi.

 

 

 

İlçe tarım Müdürlüğü ziyaretinin ardından Polatlı Ziraat Odasını ziyaret eden Vali Yardımcısı Ayhan Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu’ndan bilgi aldı. Köseoğlu, “Oda olarak üretim fazlası sebze ve meyvenin çöpe gitmemesi için çalışmalarımız var. Ankara Kalkınma Ajansından aldığımız destek ile sebze ve meyve kurutma tesisi kurduk. Tesisimizi faaliyete geçirdik, Tarım Bakanlığı’ndan üretim iznini aldık, markamızın isim patentini aldık. Ankara’nın ilçelerinden elma armut sebze toplayıp kurutuyoruz Torku mağazalarının reyonlarında Polatlı Ziraat Odası Revan makası ile satışa sunuldu.” dedi.

ÇÖPE ATILAN SOĞANLAR İÇİN TESİS TALEBİ

Köseoğlu, “Polatlı’mız ülkemiz soğan üretiminin yüzde 25’ni üretiyor ama çiftçimiz para kazanamıyor. Üretim maliyetleri çok yüksek. Polatlı’mızda soğan ekilen 85 bin dekar alnın üretim maliyeti 255 milyar bu maiyeti makineleşerek 150 milyara düşürme imkanımız var. Uygun koşullarda depolarımız olmadığından en az yüzde 10 fire veriyoruz. Bu da 220 bin ton demektir sağlıklı otomatik havalandırmalı depolar ile bu kaybın önüne geçebiliriz. Sayın Valim ülke olarak çöpe attığımız 220 bin ton soğanı, Soğan İşleme Tesisi ile kurtarabiliriz

BAKLİYAT ÜRETİMİNDE DE POLATLI’NIN BİRİNCİ OLMASI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ VAR

2020 yılında TMO 2 bin 700-3 bin 300 aralığında fiyat açıkladı ancak iklim koşullarından dolayı kalite ve verim düşük kaldı. TMO’nun alım baremlerine girmemesinden ofis alamadı tüccar da alım fiyatlarını 2 bin 400’lere çekti. Polatlı Ziraat Odası olarak Ankara’nın tüm ilçelerinde 3.30 dan nohutları alacağız diye açıklama yaptık. Ankara’nın 16 ilçemizde 446 ton nohutu çiftçimizden aldık. Biz piyasaya girince tüccar fiyatını 4 liralara çıkardı. Küçük bir dokunuşumuz yetti. Aldığımız 446 ton nohutu Polatlı’da ki depolarımıza çektik. Ankara Büyükşehir Belediyesinin talebi oldu. Nohutu Ankara Büyükşehir Belediyesine sattık. Şimdi Polatlı’da nohut tekrar bir talepleri oldu. Sosyal ve ekonomik açıdan yardıma muhtaç ailelere dağıtmak üzere iki kilogramlık paketler halinde bunun ihalesini yaptı. İhaleyi Polatlı Ziraat Odası olarak biz aldık. 446 ton nohutu 2 kiloluk paketlere hazırlayıp 2 ay içinde Ankara Büyükşehir Belediyesine teslim edeceğiz. İki kilo saatte 3 ton kapasiteli volumetrik otomatik bir paketleme makinesi aldık ziraat odamıza. Bu makineyi almaktaki esas amacımız önümüzdeki yıllarda çiftçimizin üretmiş olduğu bakliyatın katma değerini yükseltmek. Çiftçimizin para kazanmasını sağlayıp üretimini arttırmak ülkemizi bakliyat ithalatından kurtarmak esas amacımız. Polatlı ziraat odası revan markası ile nohutlarımız market raflarında yerini alacak.” dedi.

 

Vali Yardımcısı Ayhan’ın Polatlı ziyaretlerine Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Ankara Tarım Müdürü Bülent Korkmaz, TKDK Ankara il koordinatörü Emre Yeniay, İlçe tarım Müdürü Burhanettin Sutçü, Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu eşlik etti.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ