• Dolar 7,6848
    Euro 8,9835
  • Altın 465.121
    Bist 1100.16
  • 16° Ankara

BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

71 YAŞINDAKİ YAŞLI ADAM TRENİN ALTINDA KALDI

AVCI “POLATLI'MIZDA ASFALTSIZ YOL KALMAYACAK”

ERDOĞAN "KENDİ AŞIMIZI ÜRETME YOLUNDA HIZLA İLERLİYORUZ"

OKULA GEL TOHUMUNU AL

KABAK MAHALLESİN E SEL SUYU BORULARI DÖŞENECEK

Polatlı

Polatlı Haberleri

VETERİNER HEKİMDEN MESAJ "BU YIL  GEÇEN YIL GİBİ OLMAZ"

30.07.2020 07:37
VETERİNER HEKİMDEN MESAJ

 

 

 

Polatlı Veteriner Hekimler Derneği   Kurba   Bayramı arifesinde uyarılarda bulundu.

Dernek   Başkanı Ferit Akkurt Covid 19 salgını noktasında önceliğin hijyen olduğuna dikkat çekerek kesim islemlerinin mutlak suretle resmi ve ruhsatlı mezbahanelerde  yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

 

 

Kurban kesimleri bu yıl Covid 19 tedbirleri eşliğinde yapılacak. Diğer yıllara nazaran bu yıl kurbanlık hayvan kesiminde  her yıl oluşan yoğunlukları  müsade edilmeyecek.Kesim Randevuları oluşturulacak.

 Polatlı da kurban kesimi ve Kurban seçimi noktasında Polatlı Veterinerler Derneği olarak vatandaşlara bir dizi uyarılarda bulunan Polatlı Veterinerler Derneği Başkanı Ferit Akkurt  vatandaşı Covid 19 salgınına karşı uyardı.

BU YIL HERZAMANKİNDEN FAZLA HİJYENE DİKKAT

 

     Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam eden COVID 19 nedeni ile bu yıl ki kurban bayramında sağlığmızı korumamız adına her yıl olduğundan daha fazla hijyen kurallarına dikkat göstermemiz gerekmektedir. Kurbanımızı mutlaka resmi kurumların göstermiş olduğu yerlerde kesmeye gayret göstermeli, kesim randevusu alarak kesim yerine mümkün olduğunca az sayıda kişiyle gitmemiz ve sosyal mesafeye uymamız, kesim alanındaki görevli arkadaşlarımızın yönlendirmeleri doğrultusunda kurbanımızı  kesip bir an önce evimize dönmemiz gerekmektedir.

 

 KURBANLIK ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  Kurbanlık alırken de dikkat edeceğimiz hususlardan en önemlisi hayvanın sağlıklı olmasıdır. Sağlıklı hayvanda bulunması gereken özellikler; tüylerinin parlak ve düzgün olması, hareketlerinin canlı olması, iştahının yerinde olması, ağız ve burun akıntılarının olmaması, kulağında bakanlığın takmış olduğu sarı renkli küpenin olması ve bunlarla beraber kurbanlık yaşlarını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Yaklaşan kurban bayramı öncesinde kurbanlık seçiminde, alımında ve kesiminde birkaç tane önemsiz gibi duran fakat sağlığımız için gayet önemli noktalar vardır. Kurbanlık alırken dikkat edeceğimiz hususlardan en önemlisi hayvanın sağlıklı olmasıdır. Sağlıklı hayvanda bulunması gereken özellikler; tüylerinin parlak ve düzgün olması, hareketlerinin canlı olması, iştahının yerinde olması, ağız ve burun akıntılarının olmaması, kulağında bakanlığın takmış olduğu sarı renkli küpenin olması ve bunlarla beraber kurbanlık yaşlarını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Yine kurbanlık seçerken belediyelerin izin vermiş olduğu hayvan pazarlarından yapmalıyız ki; buradaki görevli resmi Veteriner Hekimlerimizden ücretsiz olarak yardım alarak sağlıklı ve kayıtlı kurbanlık almış oluruz. 

 

KURBAN KESİMLERİNİ RUHSATLI VE RESMİ YERLERDE YAPALIM

 

Zoonoz (hayvandan insana geçen hastalıklar) hastalıkların gündemde olduğu şu zamanlarda, kurban kesme işleminin belediyelerin izin vermiş olduğu kurban kesme alanlarında, ruhsatlı mezbahalarda ve görevli kasaplar tarafından kesilmesine önem vermeliyiz, kesim sırasında ya da kesim sonrasında ette veya diğer organlarda şüpheli bir durum gördüğünüzde kesim alanındaki görevli Veteriner Hekimi’nden yardım istenmeli ve gerektiğinde tutanak tutturulmalıdır.

 

Polatlı Veteriner Hekimleri Temsilciliği olarak tüm İslam aleminin ve Polatlı halkının Kurban Bayramını şimdiden kutlar hayırlara vesile olmasını dileriz."dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ