• Dolar 7,7995
    Euro 9,1262
  • Altın 471.723
    Bist 1121.17
  • 15° Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Selim Pusat

H.NİHAL ATSIZ’I ANLAMAK

11.12.2019 09:52

Toplum biliminde her millet kültürüyle tanınır. İstisna olan tek millet Türk Milletidir.Türkler İbn-i Haldun’un Umran dediği yani ‘’ Medeniyet’’ tanımı ile adlandırılabilecek kadar dünya üzerinde derin etkiler bırakıp, hemen bütün coğrafi kültürleri harmanlayarak , insanlığa medeniyetlerini hadiye etmişlerdir.

Tıptan astronomiye , felsefeden güzel sanatlara kadar öncü olan Türklerin en büyük vasıfları teşkilatları , devlet kurmaları, toplumları bir arada hukuk içinde sevk ve idare etme yetenekleridir.

Asya’nın merkezinden başlayan genel olarak batıya akan boylarla tanıdıkları her milletin kültürel değerlerini bir araya getirip kaynaştırarak özün etrafında kümeleyen Türk Milletinin oluşturduğu sarsılmaz medeniyeti en büyük eseri Avrıpa’da Reform ve Rönesans hareketleri ile Aydınlanma Çağı olmuştur.

Büyük devlet ve fikir adamları halkın gönlünde her zaman sevgiyle yaşadıkları için büyüktürler. Onlar için resmi olarak herhangi bir anma törenine veya hatıralarını canlı tutma çabalarına bile gerek yoktur. .Çünkü milletin içinde çıkan ve millet tarafından bağırlarına basılan bu insanların unutulmasına imkan yoktur.

Her devletin yer aldığı bölge ve sosyal şartlara bağlı olarak çıkarmış olduğu yasalar ve temel ilkeler vardır. Hiçbir ülkenin milli yapısı bir başkasıyla kıyaslanamaz. İşte bunları göz önünde bulunduran ülkeler , ayakta durabilmek için bu şartların çiğnenmesine, kurulu sosyal düzen ve milli birlik konusunda fazla oynanmasına müsaade etmez. Zaten bir devletin temel taşlarını yerinden oynatmaya kalktığınız takdirde , derhal yıkılacağı şüphesizdir.Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti’nin milli bütünlüğünü tehdit eden pek çok söylemle karşı karşıya kalmaktayız. Bunlardan birisi de , mozaik zorlamasının ardından , federasyon teranelerinin zikredilmesidir. Yıllardır üzerinde ısrarla durulmasına rağmen , Türk milleti mozaikliği kabul etmedi. Şimdi de Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik problemler ve sosyal buhranlardan dolayı özellikle Batı’dan da destekli Türkiye’nin bir federe cumhuriyet olması yolunda telkinlerde bulunuluyor.

Çok şükür ki şimdilik Türkiye’nin dışarıdaki ve içerideki düşmanları Alevi Türklerle, Sünni Türkleri karşı karşıya getiremediler.Bu hususta büyük bir gayretkeşlik içerisinde oldukları halde, Türk milleti tarihte yaşamış olduğu birtakım hadiselerin farkında olduğundan bu oyuna gelmiyor. Ancak bugün fundamentalist ve bölücü bazı hainleri yüzlerce yıldır beraber yaşayıp , hemhal olduğumuz bir grup vatandaşımızı bizden ayırarak veya onların ayrı bir millet statüsünde değerlendirilip , federe bir cumhuriyet kurmaları yolunda şuanda da olduğu gibi kandırarak başımıza daha büyük ve yeni belaların açılabileceğini göz önünde bulundurup , hazırlıklıolmalıyız.

Bizim , yukarıda işaret ettiğimiz bu meseleleri, büyük Atatürk daha cumhuriyet kurulurken görmüş ve ona göre tedbirler almıştı.İşte Mustafa Kemal bunun için büyüktür. Geleceği görebilmiştir. Cumhuriyetin temelini bu yüzden çok sıkı ilkelerle ördü. Ama her zmaan olduğu gibi onun ölümünden sonra bir gaflet uykusuna daldık. Onun bize yapmamız yolunda tavsiyelerde bulunduğu şeyleri yapmamaya, bin bir güçlükle kurduğumuz bu Cumhuriyeti sanki sözleşmişcesine kendi ellerimizle sallamaya başladık. Ölümünün 49. Yılında saygı ile andığımız Nihal Atsız da Türk Devleti’nin başına gelebilecek tehlikeleri önceden görmüş, buna bağlı olarak devlet adamları ve aydınları uyarmaya çalışmış ve bunları yakarken de Türklerin düşmanı pek çok çevreden eziyet ve cefa görmüştür. Bu yüzden Atsız Bey de büyüktür.

Türk dünyasının günümüzdeki tartışmasız manevi önderi Atatürk nereye giderseniz gidin bilinir ve sevilir. Şehirdeki insanlardan , dağdaki çobana kadar herkesin gönlünde karşılıksız bir Atatürk sevgisi vardır. Çünkü bu samimi ve saf insanlar bilirler ki , Atatürk sadece Türkiye’nin değil bütün Türk dünyasının iyiliğini istemiş ve bunun için çalışmıştır. O , aynı zmanada aydın bir önderdir.

Atsız Bey’in : Türklük düşmanlarının , alçaklığının en fazla yükseldiği 1944 yılında dava arkadaşlarıyla sırf Türkçü oldukları için çektikleri çile , verdikleri mücadele asla unutulmayacaktır.

Büyük insanlar çok sık dünyaya gelmez . Onları millet ve tarih yaratır. Bugün Atsız Bey de Türk tarihindeki yerini aldığı gibi , yüce Türk milletinin gönlünde taht kurmuştur. Karşılıksız olarak sevdiği, onun uğrunda yaşayıp öldüğü milleti de onu karşılıksız olarak bağrına basmıştır. Yıllar geçecek , asırlar dönecek Atatürk , Atsız ve Türkeş gibi insanlar asla unutulmayacaklar. Sahte kahramanlar ve ideolojik aktörleri Türk milleti hatırlamayacaktır.

Gündem Haberleri

Güncel

Uluslararası Mevlana Bisiklet Turu Tamamlandı

Güncel

BÜYÜKŞEHİR KIRSALDA ÇOCUKLARIN YANINDA

Güncel

YAKAKAYI'NDA SONDAJ ÇALIŞMALARI SONUÇ VERDİ

Güncel

15 yıllık destek öyküsü

Güncel

Park zengini Mamak

Güncel

Neşe dolu at çifliği

Güncel

Bozkırın Tezenesi Yenimahalle'de Anıldı

Güncel

Pandemi Kahramanlarına Çankaya'dan Vefa: Sağlıkçılar Parkı

Güncel

30 EYLÜLDE POLATLI'DA TOHUM DESTEĞİ DAĞITILACAK

Güncel

POLATLI DA ÇADIRLARA HİJYEN PAKETLERİ

Güncel

BAŞKENT'İN EN POPÜLER UYGULAMASI: "BAŞKENT MOBİL"

Güncel

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA YOLCU KAPASİTE ETİKETLERİ YERLEŞTİRİLİYOR